Операція по виправленню перегородки носа: причини і свідчення
Загальновідомо, що людський організм може отримувати необхідний йому кисень лише двома можливими шляхами: за допомогою вдиху через ротову або носову порожнину. Хоч природа і надала нам такий вибір, все ж найбільш фізіологічно привабливим є саме дихання через ніс.
Саме так, проходячи через носову порожнину, вдихаємо повітря стає найбільш безпечним для організму.
Ніс служить своєрідним фільтром, на слизових стінках якого осідає приблизно 80% частинок пилу і різноманітних мікроорганізмів, що знаходяться у вдихуваному повітрі. Проходячи по носових ходах, повітря зігрівається, наближаючись до звичайній температурі тіла людини, і зволожується.
Але в деяких випадках дихання через ніс може бути сильно ускладнено, а в деяких випадках і зовсім недоступно.
Причин може бути декілька:
- Алергічні реакції на один або кілька подразників, що виражаються в набряку носових шляхів, що перешкоджає вільному проходженню через них повітря.
- Інфекційні захворювання є лідерами серед причин, що викликають утруднене носове дихання. Розмножуючись в порожнині носа, хвороботворні мікроорганізми викликають набряк слизових, звужує просвіти дихальних шляхів.
- Сторонні тіла в порожнині носа. До них відносяться як гудзики, кульки, горошини, деталі конструкторів та інші дрібні предмети, які засовують собі в ніс переважно діти, так і різноманітні новоутворення, наприклад пухлини, нарости або поліпи.
- Фізіологічні причини. Приводів для погіршення носового дихання в цьому випадку найчастіше два:
- Проблеми зі слизової можуть бути через її недорозвиненості, наприклад у недоношених дітей або дітей перших місяців життя. Так само пригноблена слизова може стати наслідком зловживання судинозвужувальними препаратами. У всіх цих випадках носове дихання вкрай утруднено і доставляє багато незручностей.
- Анатомічні деформації структур порожнини носа. Найбільш часто зустрічається в цьому випадку можна виділити проблему викривленої носової перегородки. Варто звернути увагу, що людям з таким діагнозом в більшості випадків призначається операція по виправленню перегородки носа, що сприяє поліпшити якість життя пацієнта.
Викривлена носова перегородка провокує розвиток різноманітної симптоматики, яка і може стати причиною звернення до отоларинголога. Провівши відповідне обстеження і опитавши пацієнта, доктор зможе відповісти на питання, чи дійсно носова перегородка викривлена і прийме рішення, чи потрібно в даному випадку операція по виправленню перегородки носа.
Показаннями до операції по виправленню перегородки носа можуть вважатися один або кілька наступних яскраво виражених симптомів:
- Періодичні ні чим не обґрунтовані носові кровотечі.
- Відчуття сухості в носовій порожнині, періодично супроводжується відчуттям стягнутості.
- Травми, які привели до зміни форми або симетрії носа. Найчастіше саме внаслідок травм хрящі й кістки носа, складові носову перегородку, кардинально змінюють своє положення. Чи не проведене вчасно вправлення носа загрожує невірним зрощенням перегородки і, як наслідок, утрудненим носовим диханням. Такі випадки є прямим показанням до напрямку пацієнта на операцію по виправленню перегородки носа.
- Хропіння досить часто супроводжує людину, у якого викривлена носова перегородка, так як вона заважає вільному току повітря при диханні.
- Запальні процеси слизових поверхонь і пазух носової порожнини, хронічний нежить. Серед них можна відзначити такі найбільш знайомі всім захворювання, як синусит, пансинусит і гайморит. Виникнення їх пов'язане з утрудненням відтоку відторгнених слизових, а при запаленні і гнійних виділень на увазі важкопрохідні носових шляхів, що виникли як наслідок утрудненого, нефізіологічна дихання при наявності викривленої носової перегородки.
- Утруднене носове дихання може спостерігатися як з будь-якої однієї сторони носа, так і включати обидва носових проходу. Найчастіше утруднене проходження повітря спостерігається з того боку, з якою хрящі найбільш деформовані. Якщо у людини порожнину носа досить велика, то діагноз, поставлений йому на прийомі у отоларинголога, може стати великою несподіванкою.
- Часто повторювані рінітние алергічні реакції, що супроводжуються чханням, роздратуванням носової порожнини, слизовими виділеннями, відсутністю або сильним утрудненням носового дихання.
Всі перераховані вище симптоми часто супроводжують викривленою перегородці носа, що є показанням до септопластика .
Септопластика називається операція по виправленню перегородки носа, під час якої доктор за допомогою хірургічного втручання вирівнює деформовану перегородку носа. При цьому корекція проводиться при якомога більш повному збереженні кісткової і хрящової структури перегородки.
Безліч людей через острах просто не можуть зважитися на операцію по виправленню перегородки носа. Страждаючи від постійних проблем з диханням, головних болів, кровотеч і нежиті, вони, тим не менш, всіляко уникають будь-яких втручань.
Тим, хто все ж втомився від повсякденних проблем з носовим диханням, але все ще не вирішив довіритися фахівцям, рекомендується ознайомитися з відгуками пацієнтів, які пройшли через операцію з виправлення носової перегородки. У переважній більшості вони описують, як змінилося їхнє життя після операції в кращу сторону. Багато з них відзначають, що вперше за роки позбулися непроходячій закладеності носа, заново відчувають запахи, позбулися вже звичного хропіння і багато чого іншого.
Також перед людиною, що зважилися на септопластика, стоїть питання вибору медичного закладу. Хтось віддає перевагу державним лікарням, де за свідченнями лікаря оперативне втручання проводиться безкоштовно, розраховуючи на багаторічний досвід і високу кваліфікацію хірургів. А кому-то більше до душі приватні клініки, де пацієнту може бути забезпечений більший комфорт і увагу персоналу.
Вартість операції по виправленню перегородки носа в приватних клініках залежить від країни і міста, в яких вона буде проводитися, медичного оснащення лікарні та кваліфікації медперсоналу, типу наркозу і методів оперативного втручання, а так само від додаткових послуг, обраних пацієнтом.
Сама ж операція по виправленню перегородки носа на території Російської Федерації обійдеться пацієнту в наступну суму:
- У Ростові-на-Дону від 17000 до 25000 рублів.
- У Сургуті така ж операція в середньому обійдеться в 19000 рублів.
- У Володимирі за неї доведеться віддати від 30000 до 37000 рублів.
- У Москві близько 40000 рублів.
На Україні ціни трохи відрізняються від російських. Так, в Києві операція по виправленню перегородки носа в середньому складе 7025 гривень.
Види операцій з вирівнювання носа
Так як лише у 5% людей спостерігається ідеально рівна, що знаходиться на передбаченому природою місці носова перегородка, не дивно, що операція на перегородку носа є досить поширеною.
Перегородка носа буває викривлена на одну або обидві сторони. Викривлення бувають С-образними і S-образними, можуть розташовуватися в передній або задній частині носа. Носова перегородка може не тільки вигинатися в різні боки, вона так само може бути зміщена в бік від центру. В особливо складних випадках викривлення носової перегородки можуть поєднувати різноманітні види дефектів.
Так як же проводиться операція з вирівнювання носа і носової перегородки? Насправді способів досягти бажаного кілька. При кожному методі операційний доступ отримують ендоскопічно, через порожнину носа, що виключає розрізи на шкірі і, відповідно, наступні шрами і рубці.
На початку операції на перегородку носа хірург змащує пацієнтові порожнину носа спеціальним судинозвужувальних розчином. Таким чином не тільки зменшується крововтрата, а й збільшується просвіт носових ходів, що також полегшує доступ до проблемній зоні, що підлягає виправленню. Після цього доктор відокремлює хрящову пластину від зовнішніх оболонок.
Залежно від кожного конкретного випадку, хірург може:
- Провести резекцію (відсікання) викривленою частини хряща.
- Витягти викривлену хрящову носову перегородку цілком. Надати їй ідеальну форму і помістити назад, закріпивши між клаптями надхрящніци і слизової носа за допомогою типізованих сполучних швів.
- У деяких випадках перегородка сама по собі може бути абсолютно рівною, але при цьому зміщеною в будь-яку сторону щодо центру. В такому випадку хірург на даному етапі операції з вирівнювання носа центрує його і фіксує в істинному гармонійному положенні.
На даному етапі операції лікар також може виконати і додаткові хірургічні маніпуляції, наприклад видалення поліпів або кіст, так як поділ операцій може спричинити за собою ускладнення .
Привівши носову перегородку в належний вигляд (зазвичай на це потрібно від п'ятнадцяти хвилин до півтори години), хірург фіксує її щільно скрученими турундами - марлевими джгутами, тампонуємо ними носові ходи пацієнта.
У деяких випадках для цих цілей використовуються силіконові назальні Сплінт, обладнані трубочками, через які пацієнт зможе дихати відразу ж після проведеної операції на перегородці носа.
Дані турунди і Сплінт грають роль своєрідного каркаса, що утримує носову перегородку в правильному положенні, дозволяючи їй значно швидше прижитися в відкоректованому стані. Така підтримка необхідна протягом двох діб. Після закінчення цього часу турунди виймаються. Через півмісяця пацієнт може повернутися до звичного способу життя і вийти на роботу. Єдине, про що йому треба пам'ятати, так це про заборону на підняття важких предметів і зайві фізичні навантаження протягом місяця після хірургічного втручання.
Поряд з класичними хірургічними втручаннями в сучасній медицині практикуються також операції на перегородку носа, виконані за допомогою лазера.
Однак такий вид оперативного втручання підходить лише для невеликого коректування носової перегородки в області хряща. За допомогою лазера криву, деформовану частину перегородки нагрівають і моментально фіксують в бажаному положенні за допомогою силіконових або марлевих тампонів. Вся операція займає всього двадцять хвилин і може проводитися під місцевим знеболенням.
Також великою перевагою такої процедури є вкрай низька крововтрата і висока ймовірність нерозвитку запальних процесів в післяопераційний період, так як при зіткненні лазерного променя з тканинами будь-які ранки як би самостійно «запаюються» завдяки коагуляції.
Реімплантація - ще один вид операції з вирівнювання носа. Цей метод заснований на відновленні не підлягають виправленню перегородки шляхом пересадки хряща. Донорським матеріалом може служити як сам носової хрящ людини, зібраний буквально по шматочках, так і його ж хрящові тканини, взяті з інших місць. У більшості випадків потрібний матеріал береться з вуха пацієнта, набагато рідше доводиться вдаватися до вилучення хрящових тканин з нижніх ребер.
Септорінопластікой називається спарена операція в області носа, покликана не тільки виправити носову перегородку людини, але і косметично поліпшити зовнішній вигляд пацієнта (зменшення, збільшення, виправлення протиснутої спинки, горбинки або асиметрії носа) за допомогою пластичної операції.
Ультразвукова крістотомія проводиться ендоскопічно за допомогою ультразвукового скальпеля. При розтині тканин ультразвуком пошкоджені капіляри миттєво запікаються і закупорюються в місці розтину. Це служить гарантом низькою крововтрати і блокує доступ інфекцій. Такий вид оперативного втручання найбільш часто використовують при складних операціях, коли потрібно виправлення великої кількості різноманітних деформацій.
Гребінь у носі: операція як спосіб позбавлення
Під час зростання людський організм розвивається нерівномірно. Кістки і хрящі ростуть з різною швидкістю. Одним з наслідків такої нерівномірності може бути освіту в носовій порожнині гребенів і шипів, що призводить до утруднення носового дихання і багатьом іншим проблемам.
Також деякі травматичні впливу, наприклад перелом носа або сильний удар, можуть привести до того, що почне розвиватися гребінь в носі. Операція в таких випадках допоможе виправити ситуацію, що склалася і повернути природне фізіологічне носове дихання в норму.
Для видалення гребеня в носі операція ультразвукова крістотомія або лазерне видалення найбільш підходять.
Резекція перегородки носа - за і проти
Резекція перегородки носа - це особливий вид оперативного втручання. Будучи класикою вже трохи більше двох сотень років, цей вид операції все ще повсюдно поширений, хоч і має чимало недоліків, особливо в порівнянні з деякими більш сучасними видами операцій.
Із самої назви операції (резекція від латинського «відсікання») можна зробити висновок, що при ній видаляється значна частина носової перегородки.
Підслизова резекція носової перегородки досить проста в своєму виконанні.
- Під загальним наркозом пацієнтові робиться розсічення слизової в передньому відділі носової перегородки зверху вниз і вперед.
- В результаті надхрящніца разом зі слизовою повинні повністю відокремитися від хряща.
- Важливо перевірити глибину розрізу з обох сторін, щоб уникнути розривів слизової оболонки.
- Далі хрящова стінка практично цілком видаляється. Хірург залишає лише її верхню частину.
- Також руйнується і витягується кісткова перегородка.
- В результаті виправлена носова перегородка складається з верхнього залишку хрящової перегородки, двох клаптів слизової оболонки, окістя і надхрящніци.
- Хірург, обережно з'єднуючи відновлену перегородку, фіксує результат тугими турундами без накладення швів.
Сама резекція перегородки носа не займає багато часу. Простота і доступність корекції, що не вимагає наявності дорогого устаткування, робить даний вид лікування доступним в будь-якій державній лікарні на безкоштовній основі.
Слід усвідомлювати, що при всій простоті такого виду оперативного втручання, існують і певні ризики і недоліки:
- Слід бути вкрай обережним з носом в наступне після операції час, так як перегородка стає досить слабкою, рухомий і схильною до зовнішніх впливів.
- Майже повністю прибравши кістково-хрящової каркас носа, людина може постраждати від зміни його форми, зокрема від сідлоподібного западання спинки носа.
- Процеси клітинного харчування слизових в разі резекції перегородки носа сильно порушуються, що веде до порушення функцій цих тканин і стає причиною виникнення сухості та періодичного свербіння.
- Післяопераційний період при резекції перегородки носа становить
14-18 днів. У разі ускладнень лікар може продовжити реабілітацію.
Еліна Лаврещук 11.06.2017 0:21:43
Підкажіть будь ласка! Де? У Ростові на Дону можна зробити ринопластику? У мене викривлення перегородки, займалася вільною боротьбою. Не сильно ну є. В межах 20000. На більше грошей немає. Допоможіть будь ласка. З найкращими побажаннями. Еліна