Протезування колінного суглоба: як виконується операція, кому показана і протипоказана, види протезів



Протезування колінного суглоба

Артроз - це мало не найпоширеніша хвороба, що має зв'язок з колінними суглобами. В силу віку в хрящах з'являються тріщини, відбувається зношування суглобів. Такі процеси провокують запалення, трапляються і деформації зчленувань. Захворювання суглобів ставлять обмеження на активний спосіб життя, сковують рухи, доставляють біль. Причому такі прояви видно не тільки при рухах, але і в спокійному стані.



Щоб хвороба коліна не перетворилися на серйозну проблему, важливо на ранніх стадіях прийти за допомогою до лікаря. Ігнорування хвороби на початкових етапах - це дозвіл на прогресування. Якщо ж все-таки хвороба розвинулася, тоді єдиним виходом є протезування колінного суглоба, яке проводиться після скрупульозного обстеження.

суть операції

Суть операції протезування колінного суглоба полягає в оперативному втручанні, яке за часом не займає більше 2-х годин. Точна установка імпланта виконується шляхом задіяння системи комп'ютерної навігації. Виконує маніпуляції хірург-ортопед.

Втручання відбувається під загальною анестезією, також може застосовуватися епідуральний її тип.

Заміна суглобів може мати частковий характер, коли ставиться протез на деякі суглобові структури, також за показаннями може бути проведено повне заміщення суглоба.

Перед тим, як проводити планове операційне втручання, обов'язковим є рентген, загальноклінічне дослідження систем і органів, призначається артроскопія.

Також варто зауважити, що протезування колінного суглоба може мати первинний і ревізійний тип. У першому випадку операція проводиться вперше, другий випадок передбачає заміну зношеного ендопротеза або при розвитку ускладнень після установки попереднього протеза.

Операції можуть поділятися на такі види:

  1. Ендопротезування. Відтворення пошкоджених елементів виконується шляхом введення штучних протезів.
  2. Тотальне протезування. Втручання, яке проводиться тільки в разі захворювань дегенеративного типу.
  3. Малоінвазивний вид протезування. У порівнянні з першим типом розріз має менший розмір.
  4. Хондропластіка. Хірургічне втручання, що має на увазі усунення дефектів хряща.


види ендопротезів

Суглобові протези в обов'язковому порядку повинні мати такі характеристики:

  • міцність;
  • нешкідливість;
  • відмінна приживлюваність.

Протезування колінного суглоба фото

Отже, при виборі імпланта важливо врахувати матеріал, з якого він зроблений. Найчастіше застосовуються медичні та титанові сплави, кераміка, пластмаси (поліетилен), що володіють високою міцністю.

Найбільш часто в хірургії використовуються титанові протези, так як вони прослужать від 15 до 20 років при правильній і обережною експлуатації. Так, протезування колінного суглоба пацієнтові стане якісним варіантом, який дозволить повернути активність. Конструкція протеза наділена металевими елементами великої гомілкової кістки, надколінка і стегнової кістки. Для кращої амортизації використовується поліетиленова прокладка. Безсумнівно, вартість імплантату висока, але результат вартий матеріальних витрат.

Серед найбільш затребуваних конструкцій виділяють такі типи протезів:

  1. Гвинтовий протез. Застосовується, коли існує необхідність відновити тільки малу частину хряща. Має вигляд штифта поряд з широким капелюшком.
  2. Пов'язаний протез. Використовується для імплантації в разі руйнування більшої площі кісткових тканин. Крім цього впроваджується і в разі пошкодження зв'язкового апарату.
  3. Протез на цементі. Має рухливу платформу, двосторонній. Він допомагає позбутися від проблеми, здійснюючи ревізійне протезування.
  4. Одномищелковий. Використовується для заміни фрагмента кістки - верхнього або нижнього виростка.
  5. Інтерпозіціонний. Застосовується з метою відновлення частково зруйнованого хряща.
  6. Спеціальний імплант. Виготовляється індивідуально в залежності від ситуації пацієнта згідно з дослідженням на комп'ютерної томографії.

Імплантація того чи іншого виду протеза проводиться після обговорення варіантів з пацієнтом і підбору найбільш відповідного типу.

Показання і заборони

Природно, кожен пацієнт намагається уникнути операції, вдаючись до консервативного лікування. Але часом болісна біль не дає можливості більше терпіти.

Головним показанням до проведення операції є артроз, якому можуть передувати ряд причин:

  • травми, при яких відбувається розрив зв'язок, менісків, хрящів, переломи суглобових кінців великогомілкової і стегнової кісток;
  • запальні прояви, наприклад, подагра, ревматизм, артрит;
  • надмірне навантаження на суглоби колін. Це можливо при ожирінні, в деяких професійних видах спорту;
  • вроджені дефекти: дисплазія, відхилення осей нижніх кінцівок;
  • невдало проведені раніше операції в області колінних суглобів;
  • патології, викликані механічними навантаженнями і постійним травматизмом.

Про прояві артрозу можуть свідчити такі прояви:

  1. Болі в ногах, які виникають при рухах, в розслабленому стані, вранці при вставанні з ліжка.
  2. Явні порушення ходи, складності в контролі рівноваги.
  3. Оніміння суглоба, набряклість.

Дані зміни є сигналом, при яких операції, швидше за все, уникнути не вдасться.

Найбільш важливим етапом після самої операції є процес реабілітації, який проходить під чуйним наглядом лікарів. Адаптація до нової частини тіла, тим більше штучної, в більшості своїй проходить максимально ефективно. Хоча не виключається відторгнення організмом чужорідного тіла.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба: як проводиться операція, які бувають ускладнення і реабілітація

В першу чергу спровокувати руйнування суглоба колін здатний артроз. Несвоєчасне і неправильне лікування може призвести до погіршення ситуації. Операція по заміні суглоба колін ґрунтується на впровадженні штучного імплантату на місце пошкодженого, має частковий характер або замінюється повністю. Тотальне ендопротезування колінного суглоба має на увазі повну заміну. Новий «вузол» в тілі наділений тими ж анатомічними особливостями, що і рідний. Він дозволить подолати пацієнтові больові відчуття, почати активно рухатися і жити повним життям без будь-яких обмежень.

Підготовка до операції

Тотальне ендопротезування колінного суглоба

Призначаються обстеження, в тому числі рентген і аналізи проходять повну перевірку у фахівця, робить це лікар-терапевт, він прописує пацієнту необхідні медикаменти, які допоможуть по час проведення операції підтримати правильне і безперебійне функціонування систем і органів.

Перед операцією анестезіолог підбирає анестезію в залежності від показань пацієнта. В день проведення маніпуляції забороняється їсти, вживати алкогольні напої. Дозволено невелику кількість води.

До втручання тотальне ендопротезування колінного суглоба має на увазі накладення еластичного бинта на здорову частину ноги. Це дає можливість запобігти утворенню тромбів. Крім цього обов'язковою умовою є спорожнення кишечника і сечового міхура.

Операція і ускладнення

Ревізійний тип заміни суглоба триває близько 2-х годин, хід операції при повному тотальному ендопротезуванні колінного суглоба виглядає наступним чином:

  • поверхню шкіри і м'які тканини розрізають пошарово;
  • уражені частини кісток витягуються;
  • встановлюється суглобовий імплантат;
  • операційне поле очищається від крові, частин кістки;
  • проводиться обробка противомикробная;
  • м'які тканини і шкіра зашиваються пошарово.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба має ймовірність розвитку ускладнень. До них відносять:

  1. Поразка нервового і судинного пучка, що може спровокувати кровотечі, порушити зв'язок між м'язовими тканинами і ЦНС.
  2. Інфікування всього організму шляхом зараження рани.
  3. Тромбоутворення.
  4. Патології, що мають зв'язок з дією анестезії.
  5. Відторгнення імплантату.
  6. Інвалідність.

Але в переважній більшості випадків операція проходить відмінно, ускладнення не виникають.

реабілітаційний період

Важлива реабілітація після операції. Так, на перші 24 години пацієнта поміщають в палату інтенсивної терапії. Тут проводяться ін'єкції знеболюючими медикаментами, обов'язково введення антибіотиків. При нормальному перебігу реабілітації на 2 день можна сідати, рекомендуються мінімальні фізичні навантаження. Встати дозволено на 3 добу.

Через 10 днів знімаються шви. В цей же період проводиться виписка, якщо відсутні ускладнення. Наступні 6 тижнів важливо використовувати милиці і обмежити навантаження на ноги. Також в реабілітаційний період включені фізіопроцедури, гімнастика лікувального характеру. Дані заходи спрямовані на зміцнення тканин навколо суглобів, а також на відновлення рухливості, необхідної функції імпланта.


Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]