Операція на плоскостопість: навіщо потрібна, як проводиться і ймовірні ускладнення



лікування плоскостопості

Плоскостопість - це термін, який використовується для опису дуже невеликої або відсутньої арки стопи. При цьому стопа перестає амортизувати навантаження і цю роль беруть на себе гомілковостопний, колінний і тазостегновий суглоби, а також додаткове навантаження лягає на хребет. Через це суглоби швидше зношуються.



Існують різні стадії плоскостопості. Буває, що людина роками живе з цим захворюванням, і воно не завдає ніякого дискомфорту. Однак, коли плоскостопість викликає біль в ногах, це може привести до значного щоденного дискомфорту і обмеження активності.

Існує гнучкий (еластичний) і жорсткий види плоскостопості. При гнучкому плоскостопості арка з'являється, коли на ногу не переноситься вага тіла. Навпаки, жорстка плоска нога «застряє» в плоскому положенні незалежно від того, чи є тиск на ногу чи ні.

Ступінь плоскостопості не завжди корелює зі ступенем симптомів. Пацієнти можуть скаржитися на біль в області ступні і на болі в п'яті. Можуть виникнути судоми м'язів в гомілки. Багато пацієнтів відчувають больові відчуття при фізичної активності, наприклад, ходьбі або бігу. Роздратування від взуття може викликати почервоніння і набряк стопи.

Коли не уникнути хірургічного втручання

Операція на плоскостопість (реконструкція стопи) проводяться для полегшення болю і відновлення функції стопи у дорослих і дітей, у яких арка ноги практично відсутня, а консервативні методи лікування не дали результату. Проблеми з аркою ноги можуть бути викликані деформацією, пошкодженням сухожилля, яке підтримує арку або артритом в суглобах навколо п'яти.



При поздовжньому плоскостопості

У стопі людини є два основних зводу - подовжній і поперечний. При поздовжньої деформації стопи вона стає довшим, при поперечної - ширше, так як зростає відстань між кістками плесна, але при цьому коротше. Є і комбіноване поздовжньо-поперечна плоскостопість, коли з поверхнею контактує поверхню і поперечного та поздовжнього склепінь стопи.

Операція на плоскостопість рекомендована лише при високому ступені поздовжнього плоскостопості (2-3 ступінь). При першого ступеня поздовжнього плоскостопості хворому досить носити ортопедичні устілки.



При поперечному плоскостопості

При поперечному уплощении стопи операція на плоскостопість рекомендована для корекції відхиленого першого пальця всередину (патологія, відома як вальгусна деформація), освіті кісткових наростів і шишок на великому пальці, що перешкоджають ходьбі, при тривалому бурсите і зміщення кісток плесна.

Особливості операції при плоскостопості

Оперативне лікування плоскостопості

Метою хірургічної корекції плоскостопості є вирівнювання стопи. Це сприяє нормальній амортизації при ходьбі і тиску при стоянні.

Хірургія для лікування плоскостопості розділяється на три види: на м'яких тканинах (зв'язках і сухожиллях), на кістках (остеотомія або перетин однієї, або декількох плеснових кісток) і об'єднання кісток, щоб вони зрослися в нормальному положенні.

Залежно від тяжкості плоскостопості, особливості будови стопи і віку людини залежить тип операції. У більшості випадків виконується комбінація процедур.

При гнучкому плоскостопості хірургічна операція спрямована на підтримку руху стопи і відтворенні арки. Зазвичай операція включає відновлення роботи сухожиль, що знаходяться вздовж внутрішньої частини стопи. Це дозволяє зміцнити основне сухожилля, яке піднімає арку.

Коли деформація кісток надто значна, хірург фізично перебудовує арку.

При жорсткому плоскостопості операція фокусується на відновленні форми стопи.

Найпоширеніші операції на плоскостопість включають в себе:

  • Корекцію заднього великогомілкової сухожилля, яке проходить під аркою стопи. Воно часто розтягується і втрачає свою функцію у хворих з такою патологією як плоскостопість. Іноді це сухожилля вимагає видалення, якщо воно було розірвано. У цьому випадку інші сухожилля можуть бути перенаправлені, щоб підтримати арку.
  • Плоскостопість часто пов'язано з натягом ахіллового сухожилля. Це може бути вилікувано шляхом процедури подовження (розтягування м'язових волокон).
  • При важкій стадії жорсткого плоскостопості або артриті стопи потрібно злиття одного або декількох суглобів стопи. Ця процедура називається «подвійною чи потрійною артродез» в залежності від кількості суглобів, які потрібно об'єднати.
  • Операція під назвою екзостозектомія виконується при вальгусной деформації першого пальця (шишці на нозі). У більшості випадків достатньо усунення доброякісного кістково-хрящового наросту (екзостоз) і запаленої сумки плюснефалангового суглоба. Така операція на плоскостопість виконується під місцевим наркозом. У більш важких випадках потрібно зменшити кут між 1 і 2 плесновими кістками за рахунок штучного перелому дистального або проксимального відділу першої плеснової кістки і зміщення його назовні.
  • Підтаранний артроерез виконується в разі вальгусной деформації заднього відділу стопи. Хірург робить невеликий розріз по зовнішній поверхні стопи, і укручує титановий імплантат, який розклинює подтаранний синус. Завдяки цьому таранная кістка не зміщується по відношенню до п'яткової.
  • Методика Еванса. Використовується при гнучкому плоскостопості і передбачає проведення остеотомії п'яткової кістки проксимальніше п'яткової-кубовидного суглоба на півтора сантиметра. Для подовження п'яткової кістки з латеральної сторони вводять односантіметровий імплант між фрагментами кістки.

Вартість операції на плоскостопість залежить від тяжкості захворювання і становить від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, беручи до уваги ціни мікрогвинти і імплантів.

Відновлення після операції по виправленню плоскостопості

Операція на плоскостопість

Відразу після операції на плоскостопість прооперована нога буде в гіпсі по коліно, в ній будуть відчуватися оніміння і біль.

Пацієнту будуть призначені знеболюючі засоби. Протягом перших декількох тижнів потрібно в лежачому положенні піднімати ногу вище рівня серця, щоб зменшити пухлину.

Пересуватися слід тільки в разі крайньої необхідності, наприклад, для відвідування туалету або прийняття душу. Не можна переносити вагу на оперовану ногу. Також не можна мочити гіпс.

Слід уникати паління і прийому протизапальних препаратів, так як це може затримати або навіть запобігти зрощення кісток.

Первинне загоєння займає близько двох тижнів.

Через цей відрізок часу лікар перевірить рану, проведе фізичну діагностику і рентгенодіагностику і зробить нову гіпсову пов'язку. В цей час доведеться пересуватися на милицях.

Через шість тижнів буде призначена нова рентгенографія і гіпс буде видалений. Хворому буде надана устілка або бандаж (підтримка), щоб носити разом з взуттям. В цей час також доведеться користуватися милицями.

Через три місяці потрібно буде з'явитися на чергове медичне обстеження. Можна буде пересуватися без милиць, але з ортопедичними устілками і зручним взуттям (нема на підборах).

Через шість місяців нога повністю загоїться. У цей час уже відпаде необхідність використовувати ортопедичні устілки.

Якщо в післяопераційний період рана стає червоною, опухлої або заподіює біль, слід зв'язатися з лікарем, щоб виключити інфекційне захворювання.

До роботи можна повернутися через три тижні після операції на плоскостопість. Але якщо вона включає в себе фізичну активність, може знадобитися до 12 тижнів реабілітації.

Більшість людей в змозі повернутися до нормального життя і займатися спортом через шість місяців після операції. Лікар-ортопед може порадити носити ортопедичні устілки, щоб допомогти підтримати звід стопи в нормальному стані, особливо під час спортивних заходів.

Ускладнення після операцій

Ускладнень після операції на плоскостопість не так багато, проте їх не слід повністю виключати.

Ось що може статися після операції:

  • Інфекційне захворювання. Ризик інфікування становить близько 1%, і його, як правило, можна ефективно лікувати за допомогою антибіотиків.
  • Пошкодження нерва поблизу ділянки розрізу. Постійне пошкодження зустрічається рідко (близько 5%), але, якщо один або кілька пальців залишаються затерплими після операції, це може бути ознакою того, що пошкоджений нерв.
  • Повторне виникнення симптомів плоскостопості. Це незвичайне ускладнення, так як симптоми вкрай рідко виникають після хірургічної корекції плоскостопості, але, якщо воно все-таки трапиться, може знадобитися повторна операція або довгострокове носіння ортопедичних устілок.
  • Тромбоз глибоких вен. Для зниження ризику даного ускладнення лікар може призначити пацієнтові ліки, що розріджують кров, після операції. Випадки утворення згустків крові в глибоких венах на ногах складають менше 3% випадків всіх післяопераційних ускладнень.

Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]