Пластика коліна і колінного суглоба: показання до операції і методи корекції
Красиві коліна - важлива частина ідеального образу жінки. Міні-спідницю і короткі шорти може собі дозволити дама, у якої коліна гладкі і підтягнуті. Чоловічі погляди часто затримуються на колінах, тому представниці прекрасної статі ретельно стежать за їх бездоганним виглядом. Але якщо суху шкіру можна зволожити за допомогою кремів, то вікові зміни, що торкнулися цієї частини ніг, однією лише косметикою не виправити.
Жирові відкладення, нависання шкіри, пігментація та інші дефекти колін легко усуваються в центрах пластичної хірургії. Пластика колін - затребувана процедура не тільки у жінок після 40 років, але і у молоденьких дівчат, наприклад, коли форма коліна (валики з боків) не гармоніює з стегном і гомілкою.
Шкіра в рухомої частини ноги знаходиться в надмірній кількості, інакше коліна не можна було б згинати. У молодому віці організм прекрасно справляється з підтриманням дерми в тонусі. Але з часом шкірний покрив колін стає менш еластичним і тому він піддається таким змінам, як розтягнення, зморшки, відкладення жиру і так далі.
Сучасні методи вирішення цих проблем полягають в ін'єкційних, апаратних процедурах, а так само хірургічних операціях.
Показання до пластики колін:
- Надлишковий жир. Така ситуація зазвичай виникає при загальному наборі ваги. Надлишок жиру на колінах може бути генетично обумовленою проблемою. В цьому випадку при струнких ногах, коліна виглядають непропорційно великими.
- Шкірні валики. Жирові відкладення збоку колін створюють ефект кривизни ніг.
- Отвисание шкіри. В результаті різкого схуднення жир швидко зникає, а шкіра залишається і звисає вниз.
- Зморшки. Однією з причин утворення зморшок на колінах є надмірна дія ультрафіолету.
- Птоз. Шкіра на колінах постійно піддається розтягуванню. В результаті індивідуальних особливостей дерми, а так само під вагою жирових відкладень, шкіра може опускатися вниз, створюючи мішок.
- Гиперкератоз. При цьому дефекті шкірний покрив колін стає сухим і грубим.
- Пігментні плями або шрами. Ці естетичні недоліки виникають через особливості шкіри, застарілих травм або в результаті післяопераційного ускладнення.
Для вирішення проблеми перш за все слід вибрати досвідченого пластичного хірурга. Операції на колінах не відносяться до простих, тому дуже важливою є кваліфікація хірурга, яка гарантує його знання і досвід, а так само почуття смаку. Після попереднього огляду лікар вибере оптимальний метод корекції - хірургічний або безопераційний.
Методи корекції колін:
- Ліпосакція. Ефективна методика видалення надлишкового жиру. Суть процедури в тому, що через невеликі розрізи вставляються трубки, через які відкачують зайвий жир.
- Лазерний ліполіз. Застосовується для зменшення жирових відкладень в колінах. Під шкіру вводиться тонка лазерна фібра, яка розриває оболонки жирових клітин. На відміну від ліпосакції жир виводиться через венозно-лімфатичну систему. Метод ліполізу включає в себе різні апаратні процедури.
- Ін'єкційна корекція колін. Зволожує, омолоджує і насичує шкіру вітамінами. В результаті коліна стають гладкими і еластичними. Ін'єкції гелями усувають зморшки, розгладжують обвислу шкіру.
- Лазерний і радіохвильової ліфтинг. Після впливу лазерного випромінювання і радіочастотних хвиль підвищується еластичність, щільність і тонус шкіри. Апаратний ліфтинг застосовується для омолодження шкіри колін і усунення пігментних плям і шрамів.
Крім пластики колін з естетичною метою, операції на цій області ніг проводяться за медичними показаннями. В результаті травм можуть відбутися розриви меніска, передній і задній хрестоподібних зв'язок. Розриви зв'язок оперують не у всіх випадках. Відразу після травми лікар призначає консервативне лікування: видалення гематом, туга фіксація коліна, знеболювання, вправи і так далі.
Якщо процедури не допомагають і зв'язки виявляють ознаки нестабільності (коліно стає неслухняним, частішають вивихи гомілки), то проводять пластику зв'язки коліна.
- Пластика ПКС - хірургічне втручання з метою усунення розриву передньої хрестоподібної зв'язки. Операція проводиться і в разі застарілого розриву (більше
2-3 місяців). Зв'язку відновити не можна, тому її заміщають синтетичною тканиною або частиною власних сухожильних зв'язок. - Пластика ЗКС - операція, аналогічна пластиці ПКС, але маніпуляції здійснюються на задньої хрестоподібної зв'язки.
- Артроскопічна комбінована пластика включає в себе одночасне відновлення передньої і задньої хрестових зв'язок. Така операція проводиться, коли колінний суглоб значно пошкоджений, наприклад після автомобільної аварії.
Розтягування або розриви хрестоподібних зв'язок дуже поширена проблема в середовищі спортсменів. При цьому у жінок пошкодження зустрічаються в кілька разів частіше, ніж у чоловіків. А на один випадок розриву задньої хрестоподібної зв'язки припадають
Серед причин розриву передньої хрестоподібної зв'язки виділяють виділяють прямий вплив: удар по гомілці, стегна і не пряме (неконтактні): невдале приземлення, крутіння при різкому гальмуванні і так далі.
Виходячи з практики пластичної хірургії і травматології, найбільш затребуваними процедурами на коліні є видалення жирових відкладень і відновлення колінного суглоба. Розглянемо їх докладніше.
Як роблять ліпосакцію колін?
Для корекції повноти колін широко використовується метод видалення жирових відкладень хірургічним шляхом. Більшість фахівців дотримуються думки, що ліпосакція найефективніший спосіб позбудеться від жиру в колінах.
Переваги ліпосакції колін:
- швидкий результат, так як жир виводиться відразу;
- не залишає рубців і шрамів;
- відмінний естетичний ефект;
- мінімальна кількість ускладнень.
Позбутися жиру в колінах фізичними вправами і дієтами складно. Тому ті, хто прагне позбутися від жирових відкладень, з натхненням звертаються до пластичного хірурга за допомогою. Але ця процедура має протипоказання, і деяким людям доведеться розчаруватися відмовою.
Протипоказання до ліпосакції колін:
- патології згортання крові;
- тромбофлебіт;
- варикозне розширення вен;
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- ослаблений імунітет;
- шкірні запалення;
- хронічні хвороби в період загострення;
- вагітність;
- годування грудьми.
Для виключення протипоказань лікар проводить попередню бесіду з пацієнтом, в ході якої виявляє наявність відхилень у здоров'ї. Крім того, перед операцією необхідно здати аналізи крові і сечі для досліджень.
Якщо все в нормі, то обговорюються деталі корекції і призначається день операції.
Ліпосакція колін проводиться амбулаторно під місцевою анестезією. У разі, коли виконується комбінована процедура, тобто видалення жиру з ділянок стегон , сідниць, живота, використовується наркоз. Тривалість маніпуляцій на колінах залежить від кількості жирових відкладень, але не перевищує 1 години.
Дії лікаря перед процедурою:
- обробляє коліна антисептиками;
- завдає розмітку в області жирових відкладень;
- робить розрізи в місцях, які менш помітні;
- налаштовує прилад для процедури.
Видалення жиру з колін проводиться двома методами:
- Тумесцентная ліпосакція. Класичний метод передбачає введення під шкіру спеціальних препаратів, які руйнують жирові клітини. Потім за допомогою вакууму жири видаляються через трубочки, вставлені в розрізи. Після відкачування жиру, лікар оцінює результат і коригує його в разі потреби.
- Лазерна ліпосакція колін. Є альтернативою класичній процедурі. Лазерний промінь впливає на тканини більш м'яко. Жирова тканина піддається руйнуванню шляхом впливу лазерного випромінювання. Для цього лікар вводить в розрізи інструменти, забезпечені лазерним світловодом. Далі жир видаляється так само, як і в класичному методі.
Після всіх маніпуляцій хірург накладає шви на розрізи і встановлює гумові випускники. Трубочки прибираються через
Реабілітаційний період триває приблизно 1 місяць. Перші кілька днів пацієнт відчуває болю в колінах і відчуває труднощі в пересуванні. Лікарі рекомендують протягом трьох днів перебувати переважно в горизонтальному положенні. Для полегшення болю пацієнту потрібно приймати анальгетики, а для виключення інфекції - антибіотики.
Це важливо
Протягом місяця можна займатися спортом, відвідувати баню, сауну. Для профілактики провисання шкіри слід носити компресійні панчохи. Уже через два тижні після операції пацієнт перестане відчувати якийсь дискомфорт. Оцінити якість процедури можна буде через пару місяців.
Лазерна ліпосакція колін найбільш краща для осіб похилого віку, так як їх клітини не дуже добре скорочуються, і після процедури шкіра може провисати. Вплив лазерного променя стимулює регенерацію клітин, вироблення колагену і еластину, що дозволяє шкірі швидше прийти в потрібний тонус. Таким чином, крім видалення жирів досягається ефект підтяжки шкіри.
Процедуру ліпосакції колін не можна розглядати окремо від гомілки і стегна. Буває так, що жир відклався тільки в колінах, а решта частини ніг залишилися стрункими. Але в будь-якому випадку, досвідчений лікар робить операцію таким чином, щоб результат був пропорційним по всій області: стегно - коліно - гомілку.
Для осіб, які мають протипоказання до ліпосакції, рекомендуються альтернативні методи видалення жирових відкладень в колінах:
- Хімічний ліполіз - розщеплення жирів за допомогою введення під шкіру спеціальних препаратів.
- Кріоліполіз - руйнування жиру відбувається в результаті гіпотермії (переохложненія) тканин, штучно створеної спеціальним приладом.
- Електроліполіз - розщеплення жирової клітковини впливом електричного струму.
- Ультразвуковий ліполіз - жир руйнується в результаті впливу на тканини ультразвуку.
Після таких процедур жирові клітини виводяться зі сфери колін природним шляхом. Оболонки клітин розриваються, а жир всмоктується в кров і виводиться через печінку.
Як роблять пластику колінного суглоба?
Хрестоподібні зв'язки коліна є стабілізуючими структурами колінного апарату, при якому задня запобігає зміщення стегна назад, а передня регулює рух гомілки.
Розрив ЗКС рідко виникає самостійно.
При серйозних травм зв'язки можуть порватися і спереду, і ззаду одночасно.
Тому, кажучи про пластик колінного суглоба, перш за все мають на увазі реконструкцію ПКС.
Після травми коліна потрібно обов'язково обстежитися у лікаря. Але сам пацієнт може припустити розрив передньої хрестоподібної зв'язки, якщо у нього присутні наступні симптоми:
- при ударі або різкому русі (в момент травми) людина чує клацання або тріск в колінному суглобі;
- на ділянці коліна вже через пару хвилин після травми виникає сильний набряк;
- не можна спертися на ногу, так як з'являється різка, високої інтенсивності біль;
- виникає велика гематома (скупчення крові всередині коліна);
- при ходьбі гомілку не стабільна, вивіхівается.
У перші кілька днів травму ПКС складно діагностувати через сильний набряку. Крім візуального огляду, лікар призначає рентген, а якщо картинка неясна, то пацієнта направляють на МРТ.
Після діагностики розриву зв'язок призначають консервативне лікування. Пластика колінного суглоба виконується відразу, якщо пацієнт в силу своєї професії постійно відчуває навантаження на колінний суглоб, наприклад, спортсмен. У разі неефективності лікування проводять реконструкцію суглоба, використовуючи власні сухожилля пацієнта.
Менш травматичний спосіб - штучні матеріали, які по своїй щільності не поступаються живої тканини.
Штучні імплантати часто використовують для протезування зв'язок літніх людей.
Перед реконструкцією суглоба необхідно ретельно обстежити хворого з метою виключення протипоказань, які можуть викликати ускладнення в ході операції або після її проведення. Для цього пацієнт проходить обстеження у травматолога та інших лікарів у напрямку хірурга, здає лабораторні аналізи.
Операція на колінному суглобі протипоказана, якщо у хворого спостерігаються такі проблеми зі здоров'ям:
- запальні процеси на шкірі;
- хронічні захворювання у фазі загострення;
- зрощення елементів зчленування колінного суглоба;
- алергія на анестетики;
- ревматоїдний артрит у гострій фазі;
- інфекційні захворювання.
Хід пластики колінного суглоба
На підготовчому етапі пацієнту робиться загальна анестезія. Після того як наркоз подіяв, хірург розрізає шкіру на колінах в естетично незначущих місцях. Через розрізи лікар вставляє в колінний суглоб ендоскопічну трубку і інструменти, якими проводить маніпуляції. Він відтинає ауторансплантат від великої гомілкової кістки і надколінка, в результаті чого виходить зв'язка з кістковими блоками на кінцях. Далі просвердлює порожнини на суглобових поверхнях стегна і гомілки, крізь які проводить трансплантат. Кінці нового сухожилля фіксує біополімерними розсмоктуючими гвинтами.
У деяких випадках використовують титанові гвинти, але при необхідності повторної операції це створює значні труднощі. Після все маніпуляцій, лікар зашиває сухожилля, з яких були взяті трансплантати. Потім накладає шви на розрізи тканин.
період реабілітації
Кілька днів пацієнт знаходиться в умовах стаціонару, а потім вирушає додому. У перший час хворий відчуває сильні болі, тому йому рекомендується якомога менше рухатися. Один або два тижні потрібно ходити на милицях, без опори на хвору ногу. Коліно фіксується ортезом або бандажем. Далі пацієнт використовує для пересування тростину і виконує реабілітаційну програму, призначену лікарем.
Програма відновного періоду розрахована на 24 тижні. Реабілітація поділена на фази, в кожній з яких прописаний комплекс заходів, спрямованих на відновлення рухливості суглоба. Вправи і процедури розраховані таким чином, щоб навантажувати суглоб по наростаючій інтенсивності, без різких і хворобливих рухів. В результаті до 6 місяця після операції, людина в повній мірі може займатися спортом або іншими фізичними навантаженнями.
Можливі ускладнення після операції:
- контрактура, виражена в обмеженні рухливості суглоба;
- рубцювання зв'язок;
- пателло-феморальний артроз;
- розрив зв'язки надколінка (після забору імплантату);
- розрив нової зв'язки (трансплантата);
- відрив імплантату від місця фіксації;
- відторгнення імплантату (у разі якщо не застосовувалася власна тканина);
- алергія на анестезію.
Метою пластики колінного суглоба є відновлення рівня фізичної активності та зниження ризику ускладнень. В цілому операція відновлює амплітуду рухів і інші функції колінного суглоба не менше ніж на 85%. При ретельному дотриманні вимог реабілітаційного періоду більше 90% людей повертаються до спорту і повноцінного життя.
Ціни на пластику коліна в Москві і Санкт-Петербурзі:
- лазерна ліпосакція колін - від 15000 рублів;
- пластика ПКС - від 20000 рублів;
- артроскопічна комбінована пластика - від 55000 рублів.
Вартість операцій на колінах варіюється в залежності від складності дефекту, кваліфікації хірурга, місця проведення пластики, ціни на препарати та інших факторів. В цілому, відгуки про пластичні операції на колінах позитивні. Люди не шкодують витрачених коштів, так як отримують бажаний ефект: красиві коліна або функціональний стан колінного суглоба.