Видалення атероми: причини утворення, показання та обмеження до апаратного та хірургічного лікування


атерома зміст:

Атерому іноді називають доброякісним новоутворенням шкіри, однак дане твердження не зовсім вірно. Справа в тому, що подібна «пухлина» є наслідком закупорки вивідних проток сальних залоз і являє собою скупчення її секрету.

Це служить відмінним живильним середовищем для розмноження патогенної флори, і як наслідок, розвитку гнійного абсцесу, флегмони та інших бактеріальних ускладнень.

Тому видалення атероми проводять не тільки з естетичних, але і з медичних міркувань. Як правило, подібне утворення формується на ділянках шкіри, багатими сальними залозами.



Це волосиста частина голови, пахвові, пахові складки, певні зони на обличчі (лоб, підборіддя), спина, плечі.

Як правило, атерома частіше виникає в зрілому віці, рідше - у дитини в пубертатному періоді, іноді і у маленьких дітей. Зовні являє собою шишку кулястої форми, по кольором не відрізняється від навколишньої здорової шкіри. Межі чіткі, так як зовні атерома покрита щільною капсулою.

У деяких випадках на місці вивідного отвору протоки сальної залози помітна більш темна точка. При відсутності бактеріального запалення пальпація безболісна і не приносить ніякого дискомфорту. Відмітною ознакою служить зсув щодо навколишніх тканин. Розмір подібних шишок різний - від 1 до 3-5 см і більше.



Варто відзначити

Поява локальної гіпертермії, набряклість, почервоніння, біль при натисканні, різке збільшення атероми в розмірі, а іноді і загальне підвищення температури тіла свідчить про приєднання бактеріальної інфекції. Подібний стан служить показанням для призначення антибіотиків і хірургічного втручання.

Як правило, основною причиною виникнення атероми служить підвищена секреторна активність епідермальних залоз. Крім того, нерідко змінюється і сама консистенція сального секрету, підвищення його в'язкості призводить до закупорки проток.

Провокуючими факторами для виникнення атероми служать:


  • недотримання правил гігієни та догляду за шкірою обличчя і тіла;
  • використання низькоякісної косметики, особливо якщо вона залишається на шкірі тривалий час;
  • зміни гормонального фону, що провокується надлишкове виділення секрету;
  • застосування сухих, кулькових і аерозольних антиперспірантів.

За великим рахунком, атероми не несуть загрози життю людини. Однак лікарі рекомендують позбавитися від утворень якомога швидше, щоб уникнути вторинного запалення або абсцесу, тим більше що сучасні методи видалення дозволяють зробити це безболісно і швидко.

Але строгими показаннями до проведення процедури є:

  • естетичний дискомфорт;
  • особливості локалізації, коли кіста постійно піддається травмуванню і механічного тертя одягом, при ходьбі і т.д. (Наприклад, якщо шишка знаходиться в області попереку, на мошонці у чоловіків і близько статевих губ у жінок, в пахвових западинах і т.д.);
  • при стисненні атеромою поруч розташованих кровоносних і лімфатичних судин, особливо в цьому плані небезпечні освіти, що знаходяться в області шиї;
  • ризик порушення роботи сусідніх органів при локалізації освіти поряд з носом, вухами і т.д .;
  • ризик бактеріального інфікування або часто рецидивуючі нагноєння.

При виборі відповідного способу, за допомогою якого буде проводитися видалення атероми (наприклад, використання лазера або хірургічна операція), слід враховувати і можливі протипоказання.

До них відносять:

  • дитячий вік до 3-4 років;
  • вагітність і період грудного вигодовування;
  • виражені порушення згортання крові або прийом антикоагулянтів;
  • серйозні захворювання центральної нервової системи, що супроводжуються судорожними припадками;
  • онкологічні новоутворення;
  • порушення цілісності шкірного покриву в області розташування атероми;
  • діабет;
  • наявність електронних імплантантів;
  • гострі інфекції або загострення хронічних патологій.

Варто відзначити

При сильному запаленні атероми, її витяг можливо тільки за допомогою хірургічного втручання.

Однак за суворими медичними показаннями (при загрозі загального стану здоров'я пацієнта) видалення атероми проводять в будь-якому випадку. При наявності одного або декількох з перерахованих протипоказань доктор підбирає оптимальний для хворого спосіб лікування, який дозволить мінімізувати всі ризики і ускладнення.

Видалення атероми хірургічним шляхом, лазерне вплив, електрокоагуляція

Атерома на столітті

Лазерна вапоризация атероми на сьогоднішній день є одним з найбільш поширених і безпечних (але і найдорожчих за ціною) способів терапії. Як правило, в естетичної косметології та хірургії застосовують CO2 лазер .

Суть методики полягає в розтині тканин над атероми (дана маніпуляція проводиться за допомогою лазерного ножа), після чого її вміст, грубо кажучи, випаровується під впливом надвисоких температур. При цьому здорові тканини не страждають, також не потрібно подальшого накладення швів. В ході процедури кров в пошкоджених судинах підшкірної клітковини швидко коагулюється, що перешкоджає кровотечі.

Крім того, інтенсивне нагрівання гарантує захист від бактеріальної флори і швидке загоєння рани. Зараз лазерне видалення атероми дуже популярно і проводиться в більшості клінік, тому в мережі є безліч відео, де докладно показаний хід виконання процедури.

Електрокоагуляція кісти сальної залози більш травматична. Після висічення шкіри спеціальним скальпелем, по суті представляє собою електрод, доктор робить невеликий надріз щільної капсули атероми і витягує її вміст. Після цього за допомогою стерильної хірургічної лопатки прибирають саму капсулу. Іноді після процедури може знадобитися накладення шва.

Варто відзначити

Лазерна вапорізація і електрокоагуляція можливі тільки при невеликій величині освіти.

Але в деяких випадках малоінвазивні апаратні способи лікування неефективні. Показаннями, щоб провести видалення атероми хірургічним шляхом, служать:

  • великий розмір кісти;
  • підозра на гнійний абсцес або флегмону, що вимагає дезінфекції та відповідної обробки порожнини скупчення сального секрету;
  • наявність протипоказань до лазерного, радіохвильовому впливу або електрокоагуляції (наприклад, імплантований кардіостимулятор).

В ході хірургічного втручання доктор скальпелем розрізає шкіру, вичищає порожнину атероми і видаляє щільну капсулу. При необхідності рану обробляють антисептиками. Після закінчення процедури на розріз накладають шви. Великий розмір кісти вимагає додаткового гістологічного обстеження для виключення ризику переродження клітин.

Як правило, видалення атероми хірургічним шляхом, електрокоагуляція та лазерне вплив проводять під місцевим наркозом. Укол анестетика роблять безпосередньо в область поряд з атеромою, тривалість дії препарату - до 30-40 хвилин, іноді довше. Зазвичай цього вистачає для проведення процедури, при необхідності роблять повторну ін'єкцію.

Видалення атероми радіохвильовим методом, нетрадиційні способи терапії, післяопераційний догляд

Ще одним ефективним методом позбавлення від кіст сальних залоз є радіохвильове вплив. Процедура проводиться аналогічно лазерному видаленню.

На шкіру направляється концентрований пучок радіохвиль, який забезпечує доступ до освіти та її повне вилучення без ризику рецидиву. Крім того, видалення атероми радіохвильовим методом не вимагає накладення швів, триває не більше 15 хвилин. Перевагою процедури є швидка регенерація тканин шкіри - зазвичай досить 2 тижнів.

Видалення атероми хірургічним шляхом

Деякі пацієнти вважають за краще альтернативні методи терапії, використовуючи такі рецепти:

  • потовкти зубець часнику в кашку і змішати з рослинним маслом в пропорції 1: 1, суміш із зусиллям втирати в атерому двічі в день;
  • нагріти лікувальну глину до температури 40-42º і робити аплікації на уражену область;
  • натерти господарське мило, залити водою і уварити до густої консистенції, викладати таку «мазь» потрібно на марлю, а потім прикладати до атероми на максимально тривалий термін;
  • змішати ялинову смолу з будь-яким тваринним жиром в пропорції 2: 1, регулярно намазувати на ущільнення.

Як правило, видалення атероми радіохвильовим методом і лазером не викликає ніяких ускладнень і не вимагає особливого догляду. Пацієнти повинні кілька днів не мочити шкіру в області впливу, уникати перебування на відкритому сонці, відвідування солярію, лазень, саун, басейнів. При хірургічному видаленні атероми слід належним чином доглядати за швами.

Безпосередньо після процедури накладають стерильну пов'язку, шкіру обробляють антисептиками. Якщо розмір освіти був занадто великий, на кілька днів в рані залишають дренажну трубку. Шви знімають через 3-5 днів.

Про можливі ускладнення свідчать:

  • лихоманка;
  • набряклість, почервоніння, сильний біль, сукровичні виділення з рани;
  • занадто повільна регенерація тканин;
  • кровотеча в області накладення швів;
  • загальне погіршення самопочуття.

Варто відзначити

При появі подібних симптомів слід обов'язково звернутися до лікаря для проведення додаткової обробки рани і призначення курсу антибіотикотерапії.

Видалення атероми радіохвильовим методом обходиться дешевше лазерного. Вартість подібних процедур становить близько 5100-5500 тисяч рублів. Ціна електрокоагуляції освіти - близько 3000 рублів, хірургічного втручання - до 6500 тисяч.


Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]