Пігментні плями на обличчі: причини і лікування, класифікація


Пігментація на обличчі зміст:

Порушення пігментації можуть зіпсувати навіть саму бездоганну зовнішність. Банальні веснянки нерідко стають причиною численних комплексів, що тягне невпевненість в собі і інші емоційні проблеми.

На щастя, на сьогоднішній день фахівці в області естетичної косметології пропонують безліч способів вирівнювання кольору шкіри. У такого дефекту, як пігментні плями на обличчі, причини і лікування повинні розглядатися не тільки з косметичної точки зору, але і з позиції консервативної дерматології.



За пігментацію шкіри, колір волосся і райдужної оболонки ока «відповідає» речовина меланін. Він синтезується з інших біологічно активних сполук (їх називають попередниками) структурами, які називали меланоцитами. Така клітина являє собою округле утворення неправильної форми з довгими відростками - дендритами, що розгалужуються між дермою і поверхневим епідермальним шаром.

Після синтезу в меланоцитах гранули, які містять меланін, потрапляють в кератиноцити. Ці клітини складають основу структури епідермального покриву і після процесу диференціювання стають частиною ороговевающего шару. Певні види меланоцитів знаходяться навколо волосяних фолікулів і інших структурах епітеліальної тканини нервової системи, органів зору, деяких ендокринних залоз.



Цікавий факт

За даними останніх клінічних досліджень, порушення синтезу меланіну може бути однією з ланок патогенезу хвороби Паркінсона.

Причин, чому в епідермальному шарі відбувається збій у виробленні меланіну, безліч. Навіть дерматологи не можуть з упевненістю сказати, що стало провокуючим фактором для виникнення пігментних плям.

Але на думку більшості фахівців, основними причинами появи подібних дефектів служать:


  • Генетична схильність. Кількість меланоцитів практично не змінюється протягом усього життя, проте «програма» їх функціонування зумовлена ​​спадковими факторами. Особливо це стосується схильності до формування веснянок, поява родимих ​​плям в період дитинства.
  • Вплив ультрафіолетових променів. Впливу випромінювання сонця стимулює вироблення меланіну. Це проявляється у вигляді засмаги, появи веснянок. Однак тривале агресивна дія УФ-променів приносить прямо протилежний результат - високий ризик опіку поверхневого шару шкіри і подальше утворення пігментних плям. Аналогічну дію має і регулярне відвідування солярію.
  • Авітаміноз, дефіцит мінералів. Брак поживних речовин призводить до порушень синтезу ферментів, необхідних для нормальної вироблення меланіну і його попередників. Крім того, ці ж чинники викликають сухість шкіри, її передчасне старіння і поява вікових пігментних плям.
  • Порушення гормонального фону. Гормони регулюють і контролюють всі без винятку процеси, що відбуваються в організмі людини. Природно, порушення активності ендокринних залоз призводять до змін роботи меланоцитів. Особливо це стосується гормонів статевої системи. Тому поява пігментних плям нерідко доводиться на період вагітності і лактації, пов'язане з прийомом оральних контрацептивів та інших гормональних лікарських препаратів.
  • Патології залоз внутрішньої секреції, що викликають порушення гормонального фону. Зокрема зміни пігментації служить одним із симптомів захворювань щитовидної залози, гіпоталамо-гіпофізарної системи, кори надниркових залоз.
  • Вікові зміни. На думку фахівців, кількість меланоцитів в шкірі з роками не змінюється, однак порушується їх здатність до синтезу меланіну і його «передачі» в кератиноцити. Подібних проблем можна уникнути при використанні відповідних віку засобів по догляду за шкірою.
  • Алергія. Порушення пігментації зазвичай з'являються при контактної формі реакції гіперчутливості, набагато рідше - при системній.

Більшість фахівців вважають, що ті чи інші дефекти шкіри свідчить про загальний стан здоров'я людини. Тому причинами виникнення пігментних плям нерідко бувають захворювання внутрішніх органів, особливо пов'язаних з травним та сечовидільної трактом: печінкою, нирками і т.д. До слова, авітаміноз може розвиватися на тлі порушення всмоктування поживних речовин з шлунку і кишечника.

До і після видалення веснянок

Залежно від причин виникнення, особливостей локалізації та супутніх патогенетичних факторів пігментні плями на обличчі і тілі класифікують на:

  • Веснянки. Як правило, виникають на ділянках шкіри, що піддаються впливу ультрафіолету у людей зі світлим типом шкіри. Крім естетичного зміни зовнішнього вигляду, не представляють ніякої небезпеки.
  • Хлоазми. Так називають пігментні плями (найчастіше, розташовані симетрично), що виникають на тлі будь-яких захворювань. Це можуть бути патології ендокринної системи, порушення роботи печінки (гепатобіліарні хлоазми), інтоксикація продуктами метаболізму алкоголю та тютюнопаління, прийом деяких лікарських препаратів.
  • Лентиго. Це невеликі за розміром ділянки порушеною пігментації, зазвичай світло-коричневого кольору, з нерівними краями. Виникають внаслідок вікових змін функціональної активності структур епідермального покриву, зазвичай локалізовані на кистях рук , в області променезап'ясткових суглобів, грудей, шиї, обличчя.
  • Невус. Це наукова назва родимок і родимих ​​плям, які є невід'ємною частиною епідермального покриву будь-якої людини.

Варто відзначити

Зміна меж і розміру родимки є приводом для звернення до дерматолога для виключення злоякісної малігнізації.

Поява пігментних плям іноді служить симптомом різних системних захворювань:

  • онкологічних новоутворень;
  • енцефаліту;
  • сифілісу;
  • екзема, нейродерміт та інші важко протікають дерматози.

Вибирати метод усунення пігментних плям слід після всебічного обстеження пацієнта і з'ясування причини, чому виникли подібні дефекти. В першу чергу виключають меланому, потім дерматози та захворювання внутрішніх органів. Для цього призначають УЗД, лабораторні та інші діагностичні тести.

Основними способами боротьби з пігментними плямами служать спеціальні відбілюючі креми, маски для обличчя на основі саліцилової, аскорбінової кислоти, антиоксидантів і процедури апаратної косметології. Багато жінок з успіхом користуються засобами народної медицини, до складу яких входить лимонний сік, екстракти трав, спиртові настої.

У деяких випадках (наприклад, при алергічної реакції і захворюваннях внутрішніх органів) сильне дію надає поєднання консервативної терапії і косметологічних методик.

Чому з'являються пігментні плями на обличчі: фактори ризику та особливості догляду за шкірою

За великим рахунком, від появи пігментних плям на обличчі не застрахована жодна жінка.

веснянки

Проте більшою мірою ризику виникнення подібних естетичних дефектів схильні до:

  • представниці прекрасної статі, які приймають гормональні оральні контрацептиви;
  • люди, що тривалий час знаходяться під палючими сонячними променями;
  • жінки, часто контактують з алергенами, токсинами, хімікатами;
  • пацієнтки, які тривалий час перебувають в емоційному напруженні, що закінчується затяжною депресією;
  • жінки, які користуються неякісною декоративною косметикою і іншими засобами або повністю нехтують правилами догляду за шкірою обличчя;
  • люди з супутніми захворюваннями ендокринної, травної, сечостатевої системи;
  • жінки, які тривалий час приймають лікарські препарати.

Підвищують ймовірність появи пігментних плям наступні фактори:

  • вагітність;
  • наявність подібних проблем у батьків і найближчих родичів (спадкові порушення синтезу меланіну);
  • недотримання належного раціону харчування;
  • вроджені чи набуті проблеми з обмінів речовин;
  • недотримання рекомендацій дерматологів щодо дотримання режиму засмаги і відвідування солярію;
  • патології печінки (в такому випадку з'являються ділянки гіперпігментації коричневого кольору);
  • часті загострення хронічних дерматозів;
  • надмірно суха шкіра обличчя і тіла, підвладна ранньої появи ознак старіння .

Якщо виникають пігментні плями на обличчі, причини можуть бути пов'язані зі способом життя і раціону харчування. Недостатнє споживання продуктів, багатих необхідними для шкіри антиоксидантами, жирними кислотами, вітамінами А, Е, групи В, РР і ін. (Нежирні сорти риби, овочі, фрукти, особливо цитрусові, зелень, горіхи), недотримання питного режиму можуть стати причиною передчасного старіння шкіри, і як наслідок, - недостатнього функціонування меланоцитів.

До і після видалення пігментних плям з особи

Малорухливий спосіб життя людини нерідко супроводжується надмірною вагою. Жирові відкладення сприяють погіршенню кровотоку в судинах підшкірної клітковини, кисневого голодування шкіри, недостатнього надходження поживних речовин. Подібні зміни не можуть не позначитися на процесах вироблення меланіну.

Нерідко такі косметичні дефекти виникають при вагітності. Як правило, вони носять тимчасовий характер, і стан шкіри приходить в норму в післяпологовому періоді. Такі зміни пов'язані з гормональною перебудовою, яка відбувається в організмі жінки. Будь-які апаратні процедури для освітлення шкіри в період виношування дитини протипоказані, тому лікарі рекомендують користуватися відповідними кремами і масками.

Вікові причини, чому з'являються пігментні плями на обличчі, боротися досить складно. Однак належний регулярний догляд (причому його слід починати, не чекаючи появи зморшок і інших ознак старіння шкіри) допоможе уникнути такої проблеми. Крім того, жінці в зрілому віці рекомендують часто відвідувати косметолога, користуватися апаратними способами омолодження шкіри і усунення пігментних плям.

Варто відзначити

При виникненні пігментних плям необхідно звернутися до дерматолога. Потім на підставі даних діагностичних тестів та лабораторних аналізів він направить на консультацію до терапевта, ендокринолога або іншому профільного спеціаліста.

Пігментація на обличчі: причини і лікування методами відбілювання шкіри, народними рецептами і радикальними способами, профілактика

Після виключення патологічних процесів, можна вибрати відповідний спосіб для усунення пігментних плям на шкірі обличчя і тіла.

Для цього застосовують засоби на основі:

  • оцту;
  • саліцилової кислоти;
  • перекису водню.

Варто відзначити

Перераховані інгредієнти необхідно застосовувати тільки в максимально рекомендованому розведенні, щоб уникнути хімічного опіку шкіри обличчя.

Найбільш ефективними і безпечними для усунення пігментних плям вважаються спеціалізовані косметологічні процедури:

  • Мезотерапія. Застосовують при недостатньому харчуванні шкіри, дефіциті необхідних вітамінів і мінералів. Дана процедура є підшкірне введення розчинів - коктейлів, що містять потрібні для нормального функціонування меланоцитів біологічно активних речовин, гіалуронової кислоти і т.д.
  • Пілінг. Нанесення концентрованих кислот сприяє не тільки вирівнювання кольору шкіри. За відгуками косметологів, подібна процедура надає загальний омолоджуючий і відновлювальний ефект, коректують форму овалу обличчя, усуває інші косметичні недоліки.
  • Фото- і лазеротерапія. Подібні методики полягають в опроміненні шкіри, завдяки чому активізуються механізми регенерації і роботи меланоцитів і інших структурних елементів шкіри.
  • Дермоабразіі. В ході процедури шкіра під тиском обробляється найдрібнішими кристалами, які, грубо кажучи, знімають верхній шар епідермального покриву. Таким чином запускаються процеси відновлення і регенерації всіх клітин шкіри.

Крем від пігментації

Для жінок, схильних до виникнення веснянок і пігментних плям, рекомендують такі креми і маски, які підходять для регулярного «домашнього» догляду:

  • Вітекс, відбілюючий тонік - пілінг, підходить для застосування в будь-якому віці, призначений для протирання шкіри 2 - 3 рази на день;
  • Продукти фірми Tony Moly: освітлюючий крем, нічна маска і томатна маска;
  • Bielenda Bouquet Nature сироватка - скраб для вмивання з лаймом і огірком;
  • Biotrade Pure Skin відлущуючий тонік з азелаїнової, саліцилової і гліколовой кислотами;
  • Pharmaceris сироватка нічна з вітаміном С.

Варто відзначити

У лінійці продуктів всіх косметичних фірм є кошти, призначені для освітлення шкіри обличчя і тіла. Тому кожна жінка може підібрати підходящий по типу шкіри і ціною крем або маску.

Не меншим успіхом користуються різні засоби, які можна з легкістю приготувати в домашніх умовах, наприклад:

  • пачку дріжджів (НЕ сухих) розвести свіжовичавленим лимонним соком до кашкоподібної консистенції, нанести на обличчя і залишити на 15 - 20 хвилин;
  • перемолоти на блендері зелень петрушки (можна замінити огірком), видавити через марлю сік і заморозити у формочках для льоду, використовувати для щоденного протирання шкіри після пробудження;
  • розбити яйце, відокремити білок, додати в нього пару крапель аптечної перекису і сік половини дрібного лимона, нанести на обличчя на 10 - 15 хвилин;
  • відварити картоплю в мундирі (досить 1 - 2 штук), потовкти (можна в блендері) без додавання води, молока або масла, додати жовток одного яйця і нанести на обличчя на 15 - 20 хвилин.

Варто відзначити

Подібні маски можна робити 1 - 2 рази на тиждень, після процедури нанести на шкіру живильний крем, а змивати їх краще не водою, а молоком.

При відсутності ефекту від косметичних засобів, народних рецептів і сприятливих апаратних засобів рекомендують більш радикальні методи освітлення шкіри обличчя. це:

  • фракційний термоліз, в ході якого вогнища порушеною пігментації обробляють лазерним випромінюванням високої інтенсивності;
  • кріотерапія, активізація процесів меланогенеза відбувається під впливом рідкого азоту і створюваних ним низьких температур.

Варто відзначити

Більш докладно всі методи боротьби з пігментними плямами розглядає Олена Малишева в одному з випусків своєї передачі «Жити здорово».

Необхідно дотримуватися досить простих принципів профілактики. В першу чергу, слід правильно доглядати за шкірою відповідно до віковими змінами. Грубо кажучи, використання крему з позначкою 40+ не допоможе прибрати зморшки в 35 років, а скоріше погіршить ситуацію.

Також у весняно-літній період, при відпочинку в теплих країнах необхідно в обов'язковому порядку наносити на відкриті ділянки тіла сонцезахисні засоби. І починати процедури для вирівнювання кольору обличчя слід при перших симптомах порушення пігментації.


Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]