Лікування варикозу лазером: переваги, особливості проведення, подальше лікування
Одним з основних симптомів варикозного розширення вен нижніх кінцівок служить поява сильно помітного судинного малюнка на шкірі ніг. Крім естетичної проблеми подібне захворювання небезпечне і іншими проявами. Це постійний біль при тривалій ходьбі, бігу, виконанні фізичних навантажень або просто тривалому перебуванні у вертикальному положенні.
Крім того, у пацієнтів похилого віку ці обидві патології нерідко стає причиною тромбофлебіту з подальшим формуванням тромбів. За венозній системі згустки крові можуть потрапляти в легені і викликати смертельно небезпечний синдром - тромбоемболія легеневої артерії.
Лікування варикозу лазером (також подібну методику називають ендовазальной лазерною коагуляцією, або скорочено, ЕВЛК ) - нова радикальна технологія операційного втручання, що дозволяє позбутися від зовнішніх проявів захворювання і запобігає розвитку рецидиву. Про причини варикозної хвороби флебологи сперечаються досі.
Деякі фахівці пов'язують дану патологію судин з надмірно інтенсивними фізичними навантаженнями, зайвою вагою, професійною діяльністю, пов'язаною з тривалим перебуванням на ногах. У жінок прояви варикозу може спровокувати і вагітність. Чималу роль відіграють і генетично зумовлені чинники.
Патогенез захворювання пов'язують з розладом функціонування клапанів венозного русла, які забезпечують нормальну активну циркуляцію крові. На початковому етапі патології венозний відтік сповільнюється. В результаті змінюються реологічні властивості крові, що впливає на структуру ендотелію судин. На протягом подібних процесів «реагують» лейкоцити, які спрямовуються до вогнища ураження, стимулюючи виділення медіаторів запалення.
В результаті змінюється форма венозних клапанів, потовщується стінка судин, прогресують явища застою. Частина венозної крові потрапляє в кровоносне русло підшкірної клітковини, викликаючи перерозтягнення дрібних капілярів. Це і призводить до появи венозного малюнка, «зірочок», а на більш пізніх етапах захворювання - і вузлів на поверхні шкіри.
Основним завданням лікування варикозу є блокування рефлюксу - закидання венозної крові в підшкірні вени. Крім того, необхідно видалити видозмінені судини, які не можуть впоратися зі своїм основним завданням - просування венозної крові у напрямку до серця. Причому досягнення косметичного ефекту є другорядним завданням.
Головне - «вимкнути» з системного кровотоку патологічно розвинені вени, які провокують застійні явища, хронічну венозну недостатність і варікотромбофлебіт. Схема лікування варикозного розширення вен нижніх кінцівок і можливий обсяг хірургічного втручання визначається індивідуально для кожного пацієнта залежно від тяжкості патології, супутніх захворювань і ряду інших факторів.
Основними показаннями до лазерної хірургії уражених судин служать:
- високий ризик формування трофічних виразок;
- зовнішні і загальні симптоми варикозу незалежно від ступеня їх вираженості;
- патологічне розширення і видозміну венозних судин;
- велика ймовірність утворення тромбів і розвитку венозної недостатності.
Лікування варикозу лазером має ряд переваг перед іншими методами інвазивної терапії:
- не вимагається розрізу, вену проколюють під місцевою анестезією, а положення світловода контролюється ультразвуковим сканером;
- практично повна відсутність дискомфорту і больових відчуттів;
- процедуру можна виконувати одночасно на обох ногах;
- зберігається працездатність;
- відсутня необхідність тривалого перебування в клініці;
- на шкірі не залишається ніяких слідів маніпуляції;
- мінімальний ризик небажаних наслідків у порівнянні з відкритою операцією на судинах;
- невелика тривалість процедури, вона рідко триває довше 1,5 годин.
Суть даної методики лікування варикозного розширення вен лазером полягає в наступному. У вену за допомогою спеціальної голки вводиться світловод, що генерує імпульси лазерного випромінювання. Ця енергія поглинається гемоглобіном, в результаті відбувається руйнування еритроцитів.
Крім того, утворюються бульбашки пари, температура яких близька до 100 ° С (у фізиці подібний ефект отримав назву вапоризації). Під впливом цих факторів руйнується ендотеліальна оболонка вени, що сприяє її, грубо кажучи, склеювання. Також в зоні вироблення лазерного випромінювання швидко формується щільний тромб, який закриває просвіт вени.
Варто відзначити
Протягом року після проведення процедури лазерної коагуляції уражена вена перетворюється в невеликий і непомітний зовні ділянку сполучної тканини.
Раніше для корекції варикозу застосовували пристрої, що виробляють лазерне випромінювання з довжиною хвилі 940-980 нм. Однак подібні імпульси в більшій мірі поглинаються гемоглобіном червоних кров'яних тілець, надаючи мале вплив на судинну стінку. В даний час застосовують апарати, що виробляють випромінювання з довжиною хвилі в 1460 нм.
Для проведення маніпуляції зазвичай використовують світловод з радіальної емісією, яка сприяє більшій площі поширення лазерного випромінювання і меншому нагріванню наконечника катетера. Регуляція потужності і параметрів впливу відбувається за допомогою датчика, а включення приладу роблять кнопкою, розташованої на стерильній частини катетера.
Варто відзначити
Ефективність лазерного лікування варикозу становить 93,3-100% (за даними різних досліджень).
Сама процедура ЕВЛК проходить в кілька етапів:
- Ультразвукова розмітка варикозних вен.
- Установка світловода під контролем УЗД.
- Анестезія (також цю процедуру називають формуванням захисної муфти). Коли лікар переконається, що світловод введений правильно, в область впливу лазерного випромінювання вводять розчин новокаїну, який з усіх боків оточує венозну судину і запобігає ураженню сусідніх тканин тепловим випромінюванням лазера.
- Безпосередня коагуляція патологічного судини. Параметри лазерного випромінювання підбирають в залежності від діаметра оброблюваної вени і важкості перебігу варикозу.
- При необхідності додатково видаляють більш дрібні судини за допомогою імпульсів електричного струму (подібна методика отримала назву радіочастотної абляції або облітерації), проколів або введення лікарського розчину, що сприяє склеюванню стінок посудини.
- Еластична компресія. На місці введення світловоду у своєму розпорядженні невеликий марлевий або ватяний кулька, який притискають компресійним білизною.
Перевагою лікування варикозу лазером є не тільки швидкий і виражений результат, але і короткий період реабілітації.
В середньому, процедура ЕВЛК триває від 60 до 90 хвилин, після чого пацієнт може йти додому і повернутися до практично нормального способу життя. Протипоказана гіподинамія - хворому навпаки рекомендують якомога більше рухатися, здійснювати тривалі піші прогулянки. Єдиним обмеженням є заборона на носіння важких предметів.
Варто відзначити
Невід'ємною частиною лікування варикозу є обов'язкове використання компресійних панчіх. Перші 7-14 днів після процедури їх носять постійно, потім білизну дозволяють знімати на ніч.
Лазерне лікування варикозу: протипоказання, можливі ускладнення, вартість і відгуки
Не підлягає сумніву, що подібна методика позбавлення від варикозного розширення вен має низку переваг, основним з яких є безпека.
Однак даний спосіб лікування хвороби має певні протипоказання, це:
- патології кровообігу;
- підвищене згортання крові;
- специфічну будову судин, що перешкоджає введенню і правильному розміщенню світловода;
- діаметр патологічно зміненої вени, що перевищує 10 мм, що негативно впливає на кінцевий результат лазерної терапії;
- гострі інфекційні захворювання;
- загострення хронічних патологій;
- підвищена температура тіла;
- малорухливий спосіб життя пацієнта (за станом здоров'я або інших причин);
- ішемія нижніх кінцівок;
- важкі ураження серцево-судинної системи, що протікають з гіпертонією, тахікардією.
Варто відзначити
Наявність одного або декількох протипоказань до купірування варикозу за допомогою лазерного випромінювання вимагає проведення «класичної» операції або пошуку інших способів терапії.
Переважна більшість пацієнтів переносять ЕВЛК добре і повертаються до звичного способу життя відразу після процедури. З «плюсів» відзначають швидкий результат - велика частина симптомів зникає через 7-14 днів.
Але в деяких випадках можуть виникнути:
- субфебрильна лихоманка, що пов'язують з системної реакцією організму на виконання маніпуляції;
- гематома і невелика набряклість в зоні введення світловоду;
- невеликий дискомфорт в області магістральних вен нижніх кінцівок, що посилюється при русі;
- синці по ходу оброблених лазерним випромінюванням вен;
- поява ділянок порушеною пігментації.
Варто відзначити
Як правило, подібні ускладнення носять тимчасовий характер і проходять самостійно через 3-4 тижні після процедури.
Результат, який принесло лазерне лікування варикозу, контролюється в кілька етапів. Перше відвідування лікаря планують через 14 днів після сеансу ЕВЛК.
Доктор проводить зовнішній огляд кінцівок і робить УЗД з допплерографией. При відсутності симптомів ускладнень пацієнтові дають відповідні рекомендації і відпускають додому. Наступну консультацію призначають через півроку, а останню - через 12 місяців.
Якщо за цей строк не буде виявлено ознак рецидиву, лазерне лікування варикозу вважають успішним. Вартість процедури залежить від складності виконання маніпуляції і «обсягу роботи». Ціна коливається в межах 200 - 650 доларів, іноді вона включає попереднє і наступні спостереження у флеболога, діагностичні обстеження.
Відгуки
Ірина, 45 років. «Варикоз з'явився на останніх місяцях вагітності. Я думала, що після пологів все повернеться в норму, але цього не сталося. Хвороба тривала і до негарним венах на ногах додалися болі, постійне відчуття тяжкості. Під кінець дня я в прямому сенсі не могла пересуватися. Операції я панічно боялася, таблетки і мазі не допомагали. Лазерне лікування судин стало справжнім порятунком. Минуло вже більше року, а про своє варикозі я і думати забула. »
Корнєєв Андрій Степанович, флеболог. «Лікуванням варикозу я займаюся вже багато років. Раніше використовувані хірургічні методи терапії часто викликали рецидиви, погано переносилися хворими, супроводжувалися тривалим періодом реабілітації. Поширення лазерного лікування дозволило вирішити практично всі ці проблеми. Процедура проходить швидко, не вимагає серйозної загальної анестезії. Пацієнт залишає клініку практично відразу ж, а випадків рецидиву або ускладнень в моїй практиці ще не було. »
Лазерне лікування варикозного розширення вен в порівнянні з іншими методами терапії
Альтернативними способами хірургічної терапії варикозу вен нижніх кінцівок служать:
- Флебектомія. Це традиційне оперативне втручання, яке проводять з метою видалення ураженої судини. До недоліків процедури відносять інвазивність, тривале відновлення, необхідність серйозного знеболювання, високий ризик ускладнень. Показанням до такого роду операції служить недостатня ефективність і неможливість проведення малоінвазивних втручань.
- Стріппінг. В ході даної маніпуляції проводять видалення ураженої відрізка вени за допомогою тонкого зонда.
- Кріостріппінг. Руйнування патологічного судини здійснюється за рахунок дії низьких температур.
- Мікрофлебектомія. Даний метод призначений для видалення невеликих по діаметру і протяжності судин через маленькі проколи на поверхні шкіри.
Лазерне лікування варикозного розширення вен увійшло в клінічну практику тільки в 2000 році. Однак наявні на сьогодні дані дозволяють зробити висновок, що подібна методика по ефективності, безпеки та косметичного результату істотно перевершує інші способи терапії варикозу. Але на жаль, воно не застосовується на пізніх стадіях захворювання, тому до лікаря необхідно звертатися при появі перших симптомів патології.