Ксантелазма: етіологія, клінічні ознаки, методи діагностики


ксантелазма зміст:

Не секрет, що різноманітні захворювання внутрішніх органів і судин знаходять своє відображення на стані шкірних покривів людини. Яскравим прикладом подібної дерматологічної патології служить ксантелазма (в деяких джерелах її називають плоскою ксантомах), один із проявів системного ксантоматозу.

Дане новоутворення відрізняється певною локалізацією, не схильна до злоякісного переродження, однак не має тенденції до саморазрешенію і зникнення. Для видалення подібного дефекту шкіри використовують методи апаратної та хірургічної косметології.



Хоча за словами фахівців, слід провести повне обстеження пацієнта для виявлення найбільш вірогідна причина появи ксантелазми. Лікування, спрямоване на усунення етіологічного фактора, практично на 100% гарантує відсутність рецидиву. На сьогоднішній день медики до кінця не впевнені, що служить пусковим фактором для виникнення на шкірі подібного освіти. Однак більшість лікарів схильні вважати Ксантелазми наслідком порушення ліпідного обміну.

При гістологічному дослідженні біоптату таких епідермальних бляшок чітко помітні специфічні клітини (згодом їх стали називати ксантомних) у вигляді фагоцитів з одним або декількома ядрами, пінистої цитоплазмою і різними за обсягом включеннями.

Зазвичай відхилень ліпідного обміну супроводжують такі системні захворювання:


  • цукровий діабет, як правило, у важкій формі або на тлі відсутності адекватної інсулінозаместітельной терапії;
  • різні порушення роботи печінки - цироз, гепатит і т.д .;
  • патології, що зачіпають функціонування підшлункової залози, наприклад, панкреатит;
  • захворювання щитовидної залози, що супроводжуються розладом її ендокринної функції;
  • надмірна вага, пов'язаний як з похибками харчування, так і викликаний патологічними факторами;
  • генетично обумовлені порушення обміну ліпідів.

Ксантелазма є плоскою бляшку жовтуватого або інтенсивного жовтого відтінку (за кольором вона в більш світлу сторону відрізняється від решти шкіри). Зазвичай вона локалізується на верхній повіці, ближче до внутрішнього куточка ока. Хоча в деяких, досить рідкісних випадках подібне утворення виникає і в області нижньої повіки.

Межі ксантелазми нерівні, але чітко окреслені, вона виступає над шкірою, поверхня гладка або покрита неглибокими складками. Розмір коливається в межах 3-5 мм до 5 см і більше, у деяких пацієнтів освіту повільно, але невпинно зростає, іноді кілька бляшок можуть зливатися разом, консистенція м'яка, болі при натисканні не відзначають. Найчастіше подібні утворення виникають у жінок похилого та середнього віку.



Варто відзначити

Майже у половини пацієнтів з Ксантелазми показники ліпідного профілю знаходяться в межах норми. Тому таке захворювання більше пов'язують з різними патологіями печінки.

Освіта в області очей є симптомом системного ксантоматозу.

Іншими проявами цього захворювання є:

  • вулканічні ксантоми - червонуваті папули, діаметром до 1 см, що локалізуються переважно на розгинальних поверхнях кінцівок, ліктьових, гомілковостопних, колінних суглобах;
  • туберозного ксантоми, являють собою щільні кулясті утворення світло-коричневого кольору, зазвичай розташовуються в області сідниць, рідше - на колінах і ліктях;
  • сухожильні ксантоми, формуються під шкірою, частіше в зоні ахіллового сухожилля;
  • дисеміновані ксантоми, зазвичай з'являються у хворих на цукровий діабет, є множинні висипання розміром до 10 мм, жовто-коричневого кольору, локалізовані на чутливій шкірі (наприклад, в пахвових западинах);
  • ювенільні ксантоми, виникають в підлітковому віці або у новонароджених, освіти щільні, кулястої форми, розташовані на волосистій частині голови, області верхньої половини тулуба;
  • бородавчасті ксантоми, зазвичай з'являються на слизових оболонках ротової порожнини, статевих органів.

Діагностику проводять на підставі даних зовнішнього огляду, анамнезу та гістологічного дослідження. При мікроскопії біоптату видно скупчення пінистих клітин (іноді вони розташовуються у вигляді тяжів), гістоціти і лімфоцитів, також звертають увагу на рясну капілярну мережу.

Пацієнтам в обов'язковому порядку призначають ліпідограму, лабораторне та інструментальне обстеження печінки. Диференціальну діагностику ксантелазми проводять з доброякісною шкірної сирингоми, яка має схожу клінічну картину (відрізняються дані біопсії) і гіперплазію сальних залоз.

Видалення ксантелазми лазером і інші методики лікування

Ксантелазма на обличчі

На сьогоднішній день існує кілька способів повністю позбутися від ксантелазми з мінімальним ризиком для пацієнта. Однак незалежно від обраної методики, слід спочатку визначитися зі схемою лікування основного захворювання, яке і стало причиною формування ксантомних бляшок в області століття.

Після обстеження, визначення рівня глюкози, параметрів ліпідного профілю і роботи печінки призначають відповідну медикаментозну терапію. В іншому випадку висока ймовірність повторного виникнення новоутворення.

Позбутися від ксантоми можна за допомогою одного з таких методів:

  • Руйнування клітин бляшки рідким азотом. Даний спосіб характеризується відносно низькою вартістю, проте через високу травматичності чутливої ​​м'якої шкіри століття метод застосовують рідко. Видалення ксантоми проводять за допомогою аплікатора, змоченого в рідкому азоті. Через впливу низьких температур відбувається некроз і руйнування клітин новоутворення. Через кілька тижнів структура шкірних покривів відновлюється, а на місці ксантоми не залишається помітних шрамів і рубців.
  • Радіохвильове вплив. На новоутворення направляється потік радіохвиль, параметри яких підібрані таким чином, щоб повністю видалити бляшку і залишити поза увагою розташовані під і навколо неї здорові тканини. До переваг методу відносять швидкість проведення, безболісність, безпека, відсутність ускладнень і побічних ефектів.
  • Електрокоагуляція. Подібна техніка видалення ксантоми може супроводжуватися неприємними відчуттями. Клітини новоутворення некротизируются під впливом електричних імпульсів.
  • Хірургічна операція. Показана в тих випадках, коли розмір або наявність протипоказань не дозволяють видалити новоутворення іншим, більш безпечним способом. Зазвичай проводиться під місцевою анестезією, але супроводжується ризиком приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Крім того, істотним недоліком хірургічного втручання є тривалий відновлювальний період.

Найбільш сучасною і безпечної на сьогоднішній день вважається лазерне видалення ксантелазми. Подібний метод лікування має ряд переваг. В першу чергу цей вплив лише на патологічні клітини без порушення розташованих поруч здорових. Це особливо важливо з урахуванням особливостей локалізації подібного новоутворення.

Також лазерна дія практично безболісно, ​​не викликає кровотечі через одночасну коагуляції кровоносних судин. При процедурі створюються високі температури, що виключає ймовірність бактеріального зараження. Загоєння рани після процедури займає пару днів, а повний процес відновлення шкіри триває до декількох тижнів.

Проте видалення ксантелазми лазером має істотний недолік. Протягом певного часу (як правило, 10-14 днів) слід уникати впливу прямих сонячних променів. Тому процедуру краще відкласти на осінь, зиму або користуватися захисними окулярами.

Варто відзначити

Методики апаратної косметології ефективні при Ксантелазми відносно невеликого розміру. Якщо бляшки зрослися один з одним, лікарі рекомендують вдатися до хірургічної операції.

Видалення ксантелазми лазером, електрокоагуляція, радіохвильове вплив не рекомендуються в період вагітності, лактації, пацієнтам зі схильністю до кровотеч, імплантованими водіями ритму.

З обережністю процедури проводять при різноманітних дерматологічних захворюваннях в активній формі. Нерідко для усунення можливої ​​хворобливості і дискомфорту перед маніпуляцією роблять укол анестетика, переконавшись у відсутності алергії на використовуваний препарат.

Ксантелазма століття: лікування методами нетрадиційної медицини, профілактика, вартість апаратної терапії

ксантелазма століття

Проста плоска ксантома століття абсолютно безпечна і не призведе до формування злоякісного новоутворення. Однак така бляшка може свідчити про серйозні порушення жирового обміну. Народні цілителі рекомендують починати лікування саме з чищення судин і печінки.

Так, підійдуть такі рецепти:

  • Змішати свіжовичавлений цибулевий сік з медом у співвідношенні 1: 1. Приймати щодня по столовій ложці три рази на добу або до їжі, або через 2-3 години після.
  • Головку часнику залити склянкою оливкової олії і прибрати в прохолодне місце. Починати прийом можна вже на наступний день, змішуючи часникове масло з лимонним соком (вилити в чарку по чайній ложці кожного напою), пити тричі на добу за 30 хвилин до їди.
  • Змішати ромашку, звіробій, безсмертник і березові бруньки (приблизно по 100 г), перемолоти на м'ясорубці і додати трохи меду. Щовечора заливати 2 ст.л. суміші половиною літра окропу, вранці проціджувати і пити в два прийоми натщесерце - вранці і ввечері.
  • Для очищення печінки і поліпшення її роботи необхідно змішати муміє і куплений в аптеці сік алое в пропорції 1:30. Приймати по чайній ложці перед сніданком і вечерею, курс лікування - 2 тижні, потім перерва в 14 днів.
  • Подрібнити на тертці або м'ясорубці корінь хрону, вичавити сік і змішати з медом у однаковому співвідношенні. Приймати по столовій ложці тричі на день за 20 хвилин до їди.

З зовнішніх коштів рекомендують приготувати суміш з яєчного білка, чайної ложки меду і борошна (приблизно 10-15 г до отримання однорідної щільної консистенції). Всі інгредієнти перемішати і сформувати невеликі коржі, їх на 15-20 хвилин прикласти до новоутворення. Виконувати процедуру щодня до повного зникнення ксантелазми. Профілактикою виникнення таких бляшок в області очей є дотримання відповідної дієти.

Необхідно виключити всі продукти з підвищеним вмістом холестерину, жирні страви, солодощі, газовану воду і т.д. Слід пам'ятати, що неправильне харчування і надмірна вага - перші кроки до атеросклерозу, а регенераційні здатності печінки не безмежні. Рекомендують кави, чай та інші напої замінити шипшиною, споживати більше овочів, фруктів, замість цукру - сухофрукти. Також показана фізична активність. Після 35-40 років слід регулярно обстежуватися у лікаря або здавати клінічний аналіз крові і робити ліпідограму.

Ксантелазма століття є досить помітним косметичним дефектом, тому більшість жінок звертаються до лікаря на ранніх стадіях формування бляшки. Вартість консультації та обстеження коливається в межах 500-1500 рублів, апаратне видалення обійдеться в районі 1100-2000 рублів залежно від обраного методу лікування. У цю суму не входить вартість препаратів, що призначаються для корекції ліпідного обміну та інших супутніх захворювань.


Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]