Кератома шкіри: причини виникнення, наскільки небезпечно новоутворення
Шкіра - перший і найбільший орган, який стикається з агресивним впливом факторів зовнішнього середовища. Тому цілком природно, що в нашому тілі передбачені специфічні механізми захисту. Одним з них є секреція меланіну, що захищає нижні шари дерми від впливу ультрафіолетового опромінення, і постійне оновлення рогового шару епідермісу.
Як правило, подібні процеси чітко збалансовані, але під впливом вікових змін в механізмі перебігу цих реакцій відбуваються збої, що нерідко призводить до різноманітних патологій. До них відноситься і кератома шкіри.
Інше найменування подібного новоутворення - кератоз, відповідно до міжнародної класифікації хвороби МКБ їй присвоєно код D23. В епідермісі постійно відбуваються процеси відновлення клітин. На зміну відмираючих і отшелушивающих структур рогового шару приходять оновлені кератиноцити.
У нормі ці процеси врівноважені, проте під впливом ряду факторів в диференціюванні кератиноцитів відбувається збій, що призводить до їх посиленого поділу. В результаті на шкірі виникає наріст, за зовнішнім виглядом нагадує бородавку , родимку або виступає над поверхнею епідермісу родима пляма. Так і утворюється кератома.
Цікавий факт
За словами дерматологів, основну частину звичайної, кімнатного пилу становлять саме отшелушивающиеся частки шкіри.
На думку фахівців, пусковим фактором для початку захворювання служить вплив ультрафіолетового сонячного випромінювання. Точніше, порушення захисної функції меланіну. Справа в тому, що з віком рівень його секреції, а відповідно і виконувана їм протективная роль істотно знижується. Саме ці процеси і є основною ланкою патогенезу кератоми.
Варто відзначити
Кератоз відносять до доброякісних новоутворень, так як в процесі беруть участь здорові клітини.
Однак у пацієнтів з подібним діагнозом не виключають ймовірність подальшої малігнізації, іншими словами, злоякісного переродження клітин епідермального покриву. Тому хворі з такою освітою на тілі повинні проходити регулярний огляд у дерматолога, терапевта і онколога.
Для локалізації кератоми немає чітко обумовленої специфіки, теоретично, вона може з'явитися на будь-якій ділянці тіла за винятком слизових оболонок, але переважно в області, яка піддається впливу сонячного світла. Колір плями теж може бути різним: від практично непомітного на початковій стадії до червоного або коричневого, іноді з глибокими звивистими борозенками на поверхні.
Фото кератоми нескладно знайти за відповідним запитом в мережі, однак самостійне лікування протипоказано. Слід звернутися до відповідного фахівця, який призначить необхідні дослідження для точного встановлення діагнозу і правильне лікування (кріодеструкція рідким азотом, електрокоагуляція, обробка кератоми лазерним або радіохвильовим випромінюванням і т.д.).
Себорейная кератома і інші різновиди захворювання: опис і відмінні риси
Класифікація подібних новоутворень заснована на клінічних проявах і ризик переродження в злоякісну форму. Розрізняють декілька видів кератом: сенільний (або старечу), фолікулярну, себорейную, рогову, сонячну. В окрему групу також виділяють ангіокератом. Деякі форми можуть поєднуватися, певні типи складно піддаються терапії, інші схильні до самостійного зникнення.
стареча
Подібний вид новоутворення є найбільш поширеним, пов'язаний він з віковими змінами структури і кровотоку в епідермісі. Для патології характерно формування виступаючих плям різного розміру (діаметром до полусантіметра), переважно на відкритих ділянках тіла (обличчі, руках, грудях, плечах і т.д.). Зазвичай стареча кератома виникає у пацієнтів старше 40 - 50 років.
Варто відзначити
При пізньої маніфестації такого типу патології (у хворих після 50 років) освіти частіше з'являються, навпаки, на шкірі, зазвичай закритою під одягом (животі, спині та ін.).
Сенільна кератома зростає поступово, сильно підносячись над поверхнею шкіри, набуваючи сіруватий або коричневий відтінок. Консистенція наросту м'яка, в деяких випадках при натисканні виникає біль або дискомфорт. Подібна форма освіти призводить до його частого травмування, що супроводжується кровотечею.
Варто відзначити
Регулярні пошкодження сенильной кератоми підвищують ризик злоякісного переродження.
фолікулярна
Виникає внаслідок посиленого ділення кератиноцитів, розташованих в області волосяних фолікулів. Зазвичай освіту за кольором не відрізняється від навколишньої шкіри, його розмір рідко перевищує 15 мм, в середині знаходиться невелике заглиблення, з якого може зростати волосся. Характерні місця локалізації - особа в області підборіддя і волосиста частина голови, набагато рідше - зона паху, верхні і нижні кінцівки. Ризик малігнізації мінімальний, проте такий різновид кератоми схильна до частого рецидивування.
Себорейная
Крім порушення диференціювання кератиноцитів і меланогенеза, в патогенезі себорейной кератоми лежить надлишкова секреція шкірного сала. Відповідно, локалізуються подібні освіти в області концентрації сальних залоз (на грудях, спині, волосистої частини голови і т.д.). За зовнішнім виглядом наріст нагадує бородавку, відрізняється жовтуватим відтінком, розмір зазвичай перевищує 3 см. Є можливість самостійно зникнення кератоми без будь-якого лікування, ймовірність злоякісного переродження практично мінімальна.
рогова
Назва подібної різновиди патології повністю відповідає клінічній картині. Над поверхнею шкіри виникає наріст, схожий на ріг (розмір може досягати 10 см і більше), жовтуватого або сіруватого відтінку, досить щільний на дотик. Переважні ділянки локалізації - особа (область губ і нижніх повік), зона навколо статевих органів.
Варто відзначити
У порівнянні з іншими видами захворювання рогова кератома більшою мірою схильна до злоякісного переродження.
сонячна
Відрізняється варіабельності плином. Зазвичай характеризується виникненням блідо-червоних або рожевих плям, покритих лущиться кіркою і оточених злегка запалених ділянкою епідермісу. З рівною часткою ймовірності сонячна кератома може спонтанно зникнути, з'явитися знову після довгої ремісії або перерости в злоякісне новоутворення.
Ангіокератома
В даному випадку до патологічного процесу залучаються кровоносні судини підшкірної клітковини, що впливає на клінічну картину захворювання. Виникають поодинокі або множинні новоутворення, переважно в області кінцівок, тіла яких зовнішніх статевих органів, розміром від 0,1 до 1 см, іноді нарости можуть зливатися в одну пляму. Колір кератоми варіює від червоного до темно-бурого або навіть чорного. Ангіокератома вимагає обов'язкового лікування, але проте ризик злоякісної малігнізації відсутня.
У зоні ризику знаходяться всі люди старше 40 - 45 років, особливо з генетичною схильністю до подібних захворювань шкіри, порушень пігментації. Також кератома частіше з'являється у пацієнтів, які проживають в жаркому кліматі, довгий час перебувають під відкритим сонцем, що не користуються спеціальними сонцезахисними кремами та лосьйонами.
Якщо на шкірі з'явилися себорейная кератома або інший різновид подібного захворювання, слід негайно звернутися до лікаря.
Окремим приводом для занепокоєння служить:
- швидке збільшення освіти, зміна його форми і кордонів;
- спонтанне виникнення інших кератом;
- сукровичні або кров'яні виділення без попередніх пошкоджень;
- біль, свербіж, набряклість і гіперемія в області появи кератоми.
Для визначення форми кератоми одного лише огляду та збору анамнезу недостатньо. Дерматолог проводить забір матеріалу для проведення біопсії. Це обстеження дозволяє оцінити ризик подальшого несприятливого перебігу патології. Визначення методу лікування залежить від результатів аналізів.
Видалення кератом: основні методи лікування і профілактики
Кератоми не піддаються консервативної терапії, деякі препарати і процедури призначаються додатково при виявленні злоякісного перебігу захворювання. Але в більшості випадків лабораторні тести свідчать про відсутність ризику для здоров'я і життя пацієнта.
Видалення кератом проводять одним з наступних методів:
- Вплив лазерного опромінення. Під впливом надвисоких температур клітини новоутворення, грубо кажучи, випаровуються, що гарантує відсутність рубців і повне видалення наросту. Одночасно відбувається коагуляція кровоносних судин, тому маніпуляція не супроводжується кровотечею, болем, а відновлювальний період не перевищує 7 - 10 днів.
- Кріодеструкція. Руйнування кератоми відбувається в результаті впливу дуже низьких температур. Для проведення маніпуляції застосовують аплікації рідкого азоту. Сама процедура проходить безболісно, проте після її проведення можливий легкий дискомфорт, почервоніння шкіри. Загальний процес загоєння займає не більше 3 - 4 тижнів.
- Використання радіохвильового ножа. Маніпуляція нагадує звичайне хірургічне видалення кератоми, однак замість металевого леза доктор використовує радіохвильової ніж. Подібна методика характеризується швидким відновленням, відсутністю шрамів і рубців, мінімальною ймовірністю вторинних ускладнень.
- Електрокоагуляція. Для видалення кератоми застосовують електричний струм певної частоти. Процедура нагадує криодеструкцию, однак замість заморожування використовують розряди струму. Регенерація шкірних покривів в області обробки займає до 4 тижнів.
Варто відзначити
При підозрі на наявність злоякісної пухлини видалення кератом проводять у спеціалізованій клініці тільки хірургічним шляхом. Таким чином лікар може повністю усунути всі переродження клітини.
Деякі пацієнти вважають за краще лікування народними методами. Досить ефективні такі рецепти:
- щодня перед сном необхідно змащувати кератоми чистим (або в суміші 1: 1 з лимонним) свіжовичавленим соком петрушки, до речі, цей же спосіб підходить для відбілювання веснянок;
- в 1 л молока протягом 5 - 10 хвилин потрібно кип'ятити цілий або порізаний великими шматками корінь петрушки, залишити на ніч, процідити і випити протягом дня;
- подрібнити в кашку траву чистотілу і змішати зі свинячим жиром або вазеліном, як можна частіше наносити на кератому;
- подрібнити лист алое, прикласти його до новоутворення і залишити на ніч, потім прибрати залишки маси за допомогою саліцилового спирту;
- змішати харчову соду і касторку в поєднанні 1: 1 і регулярно наносити на кератому.
Основним способом профілактики подібного захворювання служить відповідна захист шкіри від агресивного впливу ультрафіолету за допомогою кремів, легкого одягу і т.д. Але виникнення подібного освіти не повинно бути приводом для паніки. Слід якомога швидше записатися на прийом до лікаря, пройти необхідні обстеження і провести видалення кератом правильно, без ризику ускладнень і рецидивів.