Лазерна косметологія: можливості та сферу застосування, основні види лазерів, абсолютні та відносні протипоказання
Лазерний вплив широко застосовують в дерматологічній практиці і естетичній медицині.
Подібні апаратні методики показані не тільки для лікування різноманітних доброякісних патологій шкіри, запальних зовнішніх поразок. Вони дуже ефективні для усунення основних ознак старіння, позбавлення від небажаної рослинності та інших дефектів шкірного покриву.
В даний час лазерна косметологія застосовується повсюдно завдяки вираженому і тривалому чиниться результату і простоті проведення більшості процедур.
Все, що застосовуються в медицині лазери, генерують випромінювання в:
- видимій частині спектру, з довжиною хвилі (латинська назва λ) від 360 до 760 нм, а в сучасних апаратах і більш;
- ультрафіолетової частини спектра, з довжиною хвилі менше 360 нм;
- рентгенівської частини спектра, з довжиною хвилі менше 1 нм.
Основою для роботи будь-якого лазерного пристрою є його активне середовище. Матеріалами для неї можуть служити тверді субстанції (різні кристали, сплави, напівпровідники), гази (як правило CO2, рідше - галогени, інертні гази та різні суміші газів).
Складові інгредієнти активного середовища лазера визначають генерується приладом довжину хвилі, потужність і ряд інших параметрів випромінювання. За допомогою електромагнітних хвиль або світлового потоку молекули активного середовища приходять в функціональне порушення, що супроводжується виходом з кожної світлового фотона. Його зіткнення з іншими молекулами провокує появу додаткових квантів випромінювання. В результаті багаторазово повторюваних процесів виникає лавиноподібний генерація фотонів, що володіють однаковою енергією.
У пристрої, що створює лазерний імпульс, активне середовище знаходиться в так званому резонаторі, де розташовано кілька дзеркал. Відбиваючись один від одного світлові пучки збираються разом і залишають резонатор у вигляді точно спрямованого лазерного променя.
Лікувальний і косметичний ефект від застосування подібної методики обумовлений унікальними властивостями такого типу випромінювання. це:
- когерентність - коливання хвиль повністю збігаються за часом і в просторовому відношенні;
- монохромність - все випромінює хвилі мають однакову довжину, яка обумовлена застосовуваної активним середовищем;
- колімація - хвилі переносяться паралельно один одному, не розходячись в сторони, що мінімізує витрати енергії.
В основі взаємодії лазерного випромінювання з клітинами шкіри лежать оптичні властивості епідермального покриву і самого променя, це довжина хвилі і щільність потоку енергії. При виборі відповідних для будь-якої процедури параметрів, фахівець в першу чергу враховує особливості локалізації клітин - мішеней. Однак звертають увагу і на неоднорідність поглинання, наприклад, гемоглобін має декілька піків «відповідної реакції» на випромінювання лазера, а рівень взаємодії меланіну обернено пропорційний довжині хвилі.
Варто відзначити
Чим більше довжина хвилі лазерного випромінювання, тим менше вони поглинаються і, відповідно, глибше проникає в епідермальний покрив.
Розподіл потрапив на шкіру світла залежить від декількох параметрів:
- Відображення. Як правило, близько 5-7% лазерного випромінювання відбивається ще на рівні рогового шару, природно, воно ніяк не впливає на нижні клітини епідермального покриву.
- Поглинання. Основними «мішенями», або, висловлюючись по-науковому, хромофорами для лазерного випромінювання служать: гемоглобін, що міститься в крові і, відповідно, кровоносних судинах, меланін (основний фарбувальний пігмент шкіри, волосся, родимих плям і т.д.), вода, колаген. Кожна з цих структурних одиниць має свої характеристиками щодо активного лазерного випромінювання.
Варто відзначити
На впливу лазерних променів «відповідають» і татуювання, так як для їх нанесення застосовують пігментні чорнило.
- Розсіювання. Даний ефект зазвичай обумовлений колагеном, який швидко зменшує щільність потоку енергії і, як наслідок, вплив на тканини і клітини шкіри. Саме тому, лазерне випромінювання з великою довжиною хвилі застосовують для боротьби з небажаною рослинністю на тілі та обличчі.
- Проникнення. Цей фактор визначається довжиною хвилі і контролюється лікарем або косметологом в залежності від поставлених терапевтичних або косметологічних завдань.
Найбільш поширена класифікація застосовуваних сучасних клініках і центрах лазерної терапії пристроїв заснована на властивостях активного середовища.
Так, лазери ділять на:
- Газові. Як «робочої» середовища виступають суміш неону і гелію, азот, вуглекислий газ, аргон та ін. Перевагою подібних апаратів є широкий діапазон довжин хвиль. Найбільш потужним на сьогоднішній день є СО2 лазер , що обумовлює його широке застосування в різних галузях медицини.
- Ексимерні. Це один з різновидів газових лазерів, проте функціонують за рахунок галогенів і інертних газів. Мають вузьку спеціалізацію і застосовуються в офтальмології для лікування різних хвороб і корекції зору.
- Твердотільні. Складаються зі спеціального скла (іноді його замінюють алюмоітрієвому гранатом - АІГ) і частинок рідкоземельних металів (неодиму, ербію та ін.). Безпосередньо джерелом лазерного випромінювання служать іони металів, а скло або АІГ лише забезпечують їх правильне просторове розташування.
- На барвниках. В якості активного середовища виступають рідкі розчини спеціальних барвників. Однак в медицині і косметології подібні технології не використовуються, такі лазери застосовують в науково-дослідних цілях.
- Напівпровідникові (або діодні). Характеризуються поєднанням високого ККД, невеликого розміру і порівняно низьких енерговитрат.
- На парах металів. Зазвичай функціонують за рахунок частинок золота або міді.
Також лазерні пристрої ділять на підставі характеристик генерованого випромінювання на видимі, ультрафіолетові і інфрачервоні. Крім того, вони можуть бути низько- або високоінтенсивними. Перші призначені виключно для дерматології і косметології, останні використовують в сучасних хірургічних технологій.
У лікувальних цілях лазерна терапія застосовується дуже широко. Але подібні маніпуляції проводять в умовах клініки після всебічного обстеження пацієнта. І при наявності певних протипоказань оцінюють співвідношення користі від застосування лазерного лікування і можливий ризик, і тільки після цього приймають рішення. У косметології лазерні технології більше застосовують для омолодження обличчя і тіла, усунення шрамів , видалення зайвого волосся і т.д.
Природно, що подібні стани не можна назвати загрозливими для життя і здоров'я, тому при існуванні будь-яких протипоказань від процедури рекомендують відмовитися і знайти інший шлях вирішення естетичних та косметологічних дефектів.
Так, строгими обмеженнями для проведення маніпуляцій з використанням лазерних технологій служать:
- онкологічне захворювання;
Варто відзначити
Деякі доброякісні новоутворення шкіри є якраз показаннями для застосування лазера, однак будь-які процедури можна робити тільки після консультації і дозволу лікаря.
- вік до 18 років;
- варикоз, тромбофлебіт, особливо якщо область лазерного випромінювання охоплює зону розташування великих кровоносних судин;
- цукровий діабет;
- деякі гормональні порушення;
- псоріаз, себорея;
Варто відзначити
Вітіліго (порушення пігментації) також можна лікувати за допомогою лазера, однак робити це слід не в косметичних салонах, а в спеціалізованих клініках.
- аутоімунні захворювання, на думку лікарів, шкіра - один з основних органів імунітету, тому надмірна дія на неї може стати причиною загострення патології;
- порушення згортання крові;
- підвищена фоточутливість;
- психоемоційна нестабільність;
- неврологічні розлади;
- важка гіпертонія і ураження серцево-судинної системи, включаючи стенокардію і розлади серцевого ритму;
- активне протягом туберкульозної інфекції;
- порушення ендокринної функції щитовидної залози.
Відкласти процедуру обробки шкіри лазером краще при:
- загостренні хронічних дерматитів, вірусу герпесу;
- гострих інфекційних або бактеріальних захворюваннях;
- періоді реабілітації після тривалих захворювань, операцій, довгого прийому медикаментів;
- застосуванні антибіотиків з класу тетрацикліну і інших лікарських засобів, які підвищують сприйнятливість шкіри до світлового випромінювання;
- незагоєних пошкодженнях епідермального покриву в області дії лазерного випромінювання.
Варто відзначити
Додаткові протипоказання, які можуть знизити ефективність лазерного впливу або підвищити ризик побічних реакцій, обумовлюються на попередній зустрічі з косметологом.
При впливі лазерного енергії на епідермальні покриви відбуваються такі процеси:
- фотостимуляція, іншими словами, прискорення метаболізму на клітинному рівні, що призводить до швидкого загоєнню ран і розсмоктуванню рубців і невеликих шрамів;
- фотодинамічної вплив, що нормалізує активність клітин, завдяки такому ефекту лазерні пристрої застосовують для лікування різноманітних інфекційних, атипових захворювань шкіри (лишай, акне і т.д.), порушень пігментації;
- селективний фототермоліз, лазерне випромінювання вибірково діє на певні структури шкіри - гемоглобін, меланін і т.д., даний ефект використовують для усунення татуювань, небажаного волосся, виправлення вад розвитку судин підшкірної клітковини і т.д .;
- фотомеханічне дію, що має на увазі повну або часткове видалення патологічних тканин з або без пошкоджень здорового епідермісу.
За рівнем впливу на тканини шкіри лазерне випромінювання ділять на високо- і низкоинтенсивное.
Застосування низькоінтенсивних лазерних пристроїв забезпечує наступний спектр дії:
- Протизапальний. Завдяки випромінювання розширюються кровоносні судини, поліпшуються параметри мікроциркуляції, стимулюється синтез ряду ферментів. В результаті знижується швидкість синтезу медіаторів запалення, проходить набряклість, почервоніння.
- Протимікробний. Висока температура створює несприятливі умови для подальшого розвитку патогенної флори незалежно від її виду (грибкова або бактеріальна) і викликає миттєву загибель клітин мікроорганізмів.
Варто відзначити
За даними клінічних досліджень, вже через кілька хвилин впливу лазерних променів відбувається знищення більшої половини патогенів.
- Аналгезуючий. Подібний вплив забезпечується впливом на рефлекторні нервові закінчення. В результаті їх блокування досягається усунення сверблячки і болю, які є найбільш поширеним симптомом більшості дерматозів.
- Иммуномодулирующий. За рахунок активного впливу випромінювання нормалізується функціонування клітинного імунітету, відновлюється фізіологічний баланс імуноглобулінів. Це актуально для терапії аутоімунних захворювань шкіри.
Варто відзначити
Високоінтенсивне вплив лазерного випромінювання застосовують для видалення патологічних тканин і новоутворень.
Подібне напрямок в естетичній і терапевтичної дерматології забезпечує швидке і безпечне рішення цілого ряду проблем.
Широка варіабельність параметрів, що настроюються лазерного випромінювання дозволяє застосовувати подібну методику для:
- омолодження шкіри обличчя і тіла;
- усунення дрібних рубців, шрамів, слідів після сильної вугрової висипки, стрий;
- лікування алергодерматозів, псоріазу, вітіліго, себореї;
- усунення небажаної рослинності на тілі;
- видалення бородавок, папілом, доброякісних новоутворень, родимих плям і т.д .;
- відомості татуювань ;
- усунення судинних патологій шкіри (гемангіом, телеангіоектазій), в тому числі венозних захворювань нижніх кінцівок;
- підтяжки шкіри і формування контурів овалу обличчя;
- стимуляції росту волосся при облисінні;
- лікування поверхневих пігментних уражень шкіри, в тому числі видалення веснянок .
Клінічні випробування, що демонструють довгостроковий результат лазерної терапії демонструють позитивний ефект і відсутність небажаних реакцій.
Практично єдиним недоліком подібного методу лікування служить висока ціна послуг фахівця даного профілю. Тому лазерна косметологія поки застосовується досить обмежено. Однак з кожним роком з'являються все нові, більш дешеві апарати, що в кінцевому підсумку поступово знижує вартість процедур.
Детальніше про судинах
Лазерна косметологія особи: різні методики омолодження, застосування фракційного лазера, технологія Palomar, лікування акне
Все, що застосовуються в дерматології методики лазерного впливу, можна умовно розділити на дві великі групи. Перша передбачає глибоке пошкодження оброблюваної ділянки шкіри, включаючи епідерміс. При цьому лазерне випромінювання рівномірно і в однаковій мірі поглинається всіма клітинами. Подібна технологія отримала назву аблации.
Інша методика впливу характеризується селективним впливом на різні структури без пошкодження цілісності епідермісу. При цьому лазерне випромінювання поглинається певними клітинами. На сьогоднішній день лазерна косметологія особи найчастіше застосовується для омолодження шкіри і усунення ознак старіння епідермальних покривів.
Вікові зміни проявляються у вигляді мімічних і старечих зморшок, появи пігментних плям, обвисання і порушення форми овалу обличчя, освіті жирових відкладення, зміни контурів губ, очей. Альтернативою пластичної хірургії можуть стати різні процедури, що проводяться з використанням лазерної апаратури.
На відміну від звичайного лазерного впливу, фракційне забезпечує виборче вплив на певні ділянки шкіри, в той час як знаходяться між ними області залишаються неушкодженими. Подібна методика багаторазово стимулює синтез колагену, сприяє нормалізації роботи сальних і потових залоз, активізує мікроциркуляцію, доставку поживних речовин. В результаті розгладжуються зморшки, за рахунок утримання вологи шкіра стає здоровою, її тургор зростає, колір вирівнюється.
В даний час для проведення фракційного лазерного омолодження шкіри застосовують апаратуру фірми Palomar. Маніпулятор пристрою оснащений розсіювачем, який розподіляє лазерний пучок на три напрямки. В результаті впливу на безліч мікроскопічних точок виникає виражений омолоджуючий ефект, і в той же час істотно скорочується період відновлення шкіри.
Якщо для класичного пілінгу це 7-10 днів, то регенерація епідермального покриву після процедури фракційного омолодження - максимум 2-3 днів. За відгуками фахівців, подібна методика дозволяє уникнути і інших ускладнень: опіків, набряків, сильного почервоніння.
Варто відзначити
Застосування апаратури Palomar дозволяє досягати потрібного результату не тільки на шкірі обличчя. Їм можна обробляти проблемні зони на тілі, області шиї, декольте, рук. Вік пацієнтів також не обмежений - від появи перших ознак в'янення до 50-55 років і старше.
Іншим різновидом лазерного омолодження шкіри служить термоліфтінга. Стимуляція коллагеногенеза відбувається за рахунок активного нагрівання клітин. Залежно від показань температура в клітинах може досягати 45-50º і більш. Під впливом такого типу лазерного випромінювання відбувається не тільки активізація метаболізму, а й розщеплення жирових клітин.
Тому термоліфтінга застосовують для корекції другого підборіддя, усунення ліпідних відкладень в області обличчя, живота, сідниць і інших проблемних зон.
Варто відзначити
Термоліфтінг - поширена процедура для усунення симптомів целюліту.
Лазерний вплив ефективно допомагає впоратися і з висипом хворобою. За даними дерматологів, від акне страждають більше половини хлопців і дівчат в пубертатному віці.
Подібного роду висипання - одне з небагатьох свідчень для проведення лазерної терапії у неповнолітніх. Вплив випромінювання дозволяє усунути патогенну флору, що викликає запальну реакцію і нагноєння, призупинити патологічний процес, прибрати вогнища почервоніння, усунути сліди від прищів і запобігти виникненню нових. Більш щадним варіантом видалення косметологічних дефектів є фотоомолоджування .
Показаннями до його проведення є:
- дрібні мімічні і старечі зморшки;
- авітаміноз, гіпоксія шкіри;
- надмірна сухість, втрата пружності і кольору;
- гіперсекреторная активність сальних і потових залоз;
- висипання на шкірі запального характеру;
- пігментні плями.
Курс фотоомолодження включає до 5-7 сеансів, його рекомендують проводити після пілінгу, для усунення невеликих рубців і шрамів після пластичної операції. Детальну схему корекції естетичних дефектів підкаже косметолог на попередній консультації.
Лазерні процедури в косметології: видалення небажаного волосся і доброякісних новоутворень
В останні роки особливої популярності набула фото- і лазерна епіляція . І якщо перша методика відрізняється більш обмеженим спектром показань, другий спосіб видалення небажаної рослинності підходить практично всім жінкам.
Останні розробки дозволяють підібрати параметри лазерного випромінювання таким чином, щоб видаляти не тільки волосся незалежно від їх кольору і відтінку шкіри. При цьому ідеальною умовою лазерного впливу була б можливість виборчого поглинання тільки меланіном волосся і відсутність впливу на інші клітини епідермального покриву.
Такого результату можна досягти оптимальним поєднанням довжини хвилі і частоти генерації імпульсу. Це забезпечує нагрівання певних ділянок без перегріву навколишніх тканин.
Але на практиці «оптичне вікно» пігменту меланіну знаходиться в межах 500-1100 нм, тому пошкодження навколишньої шкіри в тій чи іншій мірі неминуче. Однак сучасні технології дозволяють звести цей побічний ефект до мінімуму.
Крім того, крім меланіну, мішенню для лазерного випромінювання в процесі епіляції служать провокують зростання клітини в волосяному фолікулі і кровоносні судини, що забезпечують харчування цибулини. Обычно для устранения нежелательной растительности применяют полупроводниковые, александритовые, неодимовые, реже, рубиновые лазеры с длиной волны от 694 до 1064 нм и мощностью потока 20-60 Дж/см2.
Лазерные процедуры в косметологии позволяют избавиться от нежелательных волос на любом участке тела: области половых органов, ногах, груди, спине, лице, в подмышечных впадинах. Кроме того, подобная методика с одинаковым успехом применяется как у женщин, так и у мужчин.
Сделать эпиляцию более безопасной позволяет аппараты серии Vectus компании Palomar. Отличительной чертой подобного устройства является считывающий сканер Skintel, распознающий тип кожи пациента, зоны концентрации меланина и автоматически подбирающий параметры лазерного излучения. Кроме того, аппарат оснащен картой памяти, куда вносят индивидуальные настройки для каждого пациента, историю проведения сеансов эпиляции.
Таким образом, сводится к минимуму риск ожогов, нарушений пигментации и других побочных реакций. Подобные параметры также повышают эффективность процедуры.
Манипуляции с кровью
Одним из наиболее распространенных показаний к проведению лазерной терапии являются доброкачественные новообразования. Это вызванные вирусом папилломы человека бородавки и кондиломы, липомы, родинки и т.д. В некоторых случаях при помощи высокоинтенсивного лазера возможно удаление злокачественного новообразования, однако манипуляция проводится после гистологического обследования и определения границ опухоли.
Суть процедуры заключается в воздействии направленного луча на новообразование, при этом патологические клетки разрушаются и «выпариваются» с поверхности кожи.
Одновременно происходит свертывание крови, что обеспечивает отсутствие кровотечения и вероятности вторичной бактериальной инфекции. Манипуляция не оставляет шрамов, рубцов и других видимых следов на коже. Период заживления и восстановления эпидермального покрова занимает порядка 7-10 дней, иногда — дольше. Обычно с этой целью используют СО2 лазеры. Процедура достаточно болезненна, поэтому в некоторых случаях показана местная анестезия.
Варто відзначити
Возможность комбинации процедур лазерной шлифовки, пилинга с эпиляцией или устранением доброкачественных новообразований оговаривается дополнительно с врачом.
Лазерная эстетическая косметология: удаление сосудистых патологий, рубцов, стрий
Попытки применения лазера для лечения варикозного расширения вен проводятся уже несколько десятков лет. Трудность подобной терапии состояла в различной глубине расположения кровеносных сосудов. Однако с изобретением неодимовых лазеров с длиной волны до 1024 нм, удаление патологических очагов сосудистой сети стало возможным.
Излучение прицельно действует на основной компонент красных кровяных телец — гемоглобин. Таким образом достигается коагуляция кровеносного сосуда и исчезновение внешних проявлений варикоза — гематом, отеков, сосудистого рисунка на поверхности кожи и т.д. По такому же принципу происходит удаление сосудистых «звездочек» на лице и теле — телеангиэктазий.
Варто відзначити
Чим більше довжина хвилі лазера, тим менший ризик виникнення побічних ефектів. Саме тому максимальний результат досягається при використанні неодимового лазера (відзначили більше 80% пацієнтів), в меншій мірі - за допомогою діодного і олександритового лазера.
Під впливом випромінювання відбувається видалення пігментних плям . Справа в тому, що концентрація меланіну в цих зонах набагато вище, ніж в решті шкірі. Під час курсу процедур пігмент поступово руйнується і лущиться разом з верхнім шаром епідермального покриву.
Через кілька сеансів, пігментні плями стають менш помітними, а потім колір шкіри повністю вирівнюється. При глибоких ранах «включаються» захисні механізми нашого організму. Справа в тому, що регенерація епітелію відбувається досить повільно, тому для якнайшвидшого загоєння ушкоджень шкіри «використовується» сполучна тканина.
За структурою вона істотно відрізняється від епідермісу, не так рясно забезпечується кров'ю, в меншій концентрації містить колаген та еластин. Однак під впливом лазерного випромінювання відбувається активізація процесів вироблення колагенових молекул, розгалужується капілярна мережа. В результаті сполучна тканина поступово заміщається нормальної епідермальній. Зовні це проявляється зникненням рубця і вирівнюванням поверхні шкіри.
Варто відзначити
Стрий також представляють собою тяжі сполучної тканини, які формуються в місцях максимального і швидкого розтягування шкіри. Тому їх можна легко прибрати за допомогою декількох сеансів.
Лазерна естетична косметологія не може повністю замінити пластичну хірургію. Однак ефект від подібних процедур триває досить довго, позитивним моментом є і широкий спектр показань. У сучасних косметологічних центрах встановлено нове обладнання, яке дозволяє впоратися з комплексом естетичних і медичних проблем. Незважаючи на те, що вартість послуг досить висока, її виправдовує отриманий результат.