Хірургічна пластика: показання та протипоказання, проведення операції
Пластична хірургія - це певна сфера хірургії, яка спеціалізується на відновленні деформацій, корекції аномалій або будь-яких інших дефектів частини тіла, органу, тканини або поверхні людського тіла.
У більшості випадків до неї вдаються для реконструкції пошкоджених частин тіла або вроджених аномалій.
Такі операції становлять понад 2/3 всієї хірургічної пластики.
Значно менше операцій проводиться з естетичною метою, наприклад, хірургічна пластика губ (хейлопластика) тільки в 20% випадків проводиться для суто косметичної корекції.
Виділяють два основних види показань до проведення пластичних операцій:
- Медичні.
- Естетичні.
Медичні показання. Хірургічна пластика при медичних показаннях є необхідністю, тому що тільки з її допомогою можна впоратися з такими дефектами, як:
- Деформації частин тіла і органів після травм.
- Вроджені аномалії тіла.
- Опіки, відмороження та інші серйозні ушкодження шкірних покривів.
Сюди можна віднести як серйозні травми, що призводять до каліцтва (грубе пошкодження лицьового черепа), так і невеликі дефекти (наприклад - викривлення перегородки носа), усунення яких дозволяє поліпшити якість життя пацієнта (відновити носове дихання).
Естетичні показання. Пластична операція в таких випадках є особистим бажанням пацієнта поліпшити свій зовнішній вигляд, не маючи при цьому грубих дефектів або медичних показань. Такі операції найчастіше спрямовані на один конкретний орган або ділянку тіла, наприклад - хірургічна пластика губ або носа.
Як при медичних, так і при естетичних показаннях до проведення, основною метою хірургічної пластики є поліпшення зовнішнього вигляду пацієнта, незалежно від початкового стану - будь то вроджене каліцтво, травма або просто незадоволення клієнта власною зовнішністю.
Також як і будь-яке інше оперативне втручання, хірургічна пластика має ряд протипоказань:
- Ендокринологічні патології, в першу чергу - цукровий діабет.
- Доброякісні і злоякісні новоутворення.
- Порушення реологічних властивостей крові, в т.ч. зменшення згортання.
- Вроджені і набуті вади серця.
- У більшості випадків - вік до 18 років, іноді - до
40-50. - Захворювання шкіри.
- Хронічні патології внутрішніх органів.
- Порушення системного артеріального тиску - гіпертонія або гіпотонія.
- Порушення ритму, частоти скорочень міокарда.
- Психічні захворювання, здатні спотворювати сприйняття, в тому числі - самого себе.
Всі пластичні операції вимагають проведення анестезії (знеболення).
Залежно від обсягу операції і складності її проведення можуть використовувати такі її види:
- Місцева.
- Провідникова.
- Регіонарна.
- Загальна або наркоз.
Місцева анестезія. Проводиться аплікаційними або ін'єкційним методом. В обох випадках діє таким чином поверхневе і короткочасне знеболення, якого, як правило, досить для невеликих втручань: обмежена ліпосакція, хірургічна пластика губ, мінімальна корекція грудей і т.п.
Провідникова анестезія. Оскільки вимагає точної ідентифікації за допомогою голки, яка супроводжується хворобливими відчуттями у пацієнта, використовується вона вкрай рідко. Суть такого знеболювання полягає у введенні анестетика в клітковину навколо гілки нерва, декількох нервів або його стовбура. До неї можуть вдаватися при операціях на нижніх (нижче коліна) і верхніх (нижче ліктя) кінцівках, хірургічної пластики зовнішніх статевих органів і деяких операціях на обличчі (корекція очного століття - блефаропластика).
Регіонарне знеболювання. Використовується при тривалих, об'ємних і досить болючих хірургічних маніпуляціях. Залежно від способу введення препарату така анестезія може бути епідуральної (введення анестетика в простір над твердою мозковою оболонкою) або спінальної (введення анестетика в спинномозковий канал - субарахноїдальний простір).
Спинальная анестезія використовується при об'ємних ліпосакції живота і стегон, пластиці сідниць, гомілок і грубих дефектах зовнішніх статевих органів.
Епідуральну анестезію проводять при серйозних операціях на середніх областях грудної клітини, на животі, в тазу і нижніх кінцівках, а також масивних корекціях молочних залоз.
Наркоз. При проведенні загальної анестезії організм занурюється в глибокий медикаментозний сон, під час якого пацієнт повністю перестає відчувати що-небудь. Анестетики можуть вводитися внутрішньовенно або інгаляційно (через маску або інтубаційну трубку). Переважно застосовується при найскладніших операціях, однак, в ряді випадків, наркоз також може бути використаний і під час проведення простіших втручань, таких як хірургічна пластика губ і т.п.
Реабілітаційна програма після будь-якого хірургічного втручання, в т.ч. і хірургічної пластики, складається індивідуально для кожного пацієнта, так як при цьому враховується вік, стан, супутні патології, спосіб життя та інші особливості.
Варто відзначити
Загалом, реабілітація після пластичних операцій спрямована на зняття набряклості тканин, гематом, дрібних крововиливів, стимуляцію м'язів, поліпшення місцевого кровопостачання і загальну детоксикацію організму.
Залежно від проведеної пластичної операції курс реабілітації становить від
Хірургічна пластика, незалежно від обсягу операції або інших факторів, завжди має ризик виникнення ускладнень.
До найбільш частих небажаних явищ після проведення пластичної операції відносяться:
- Підшкірне скупчення крові - гематома. Виникає при порушенні цілісності великих судин в місці операційного поля і масивних крововиливах.
- Пігментація шкіри. Розвивається при порушенні цілісності капілярів мікроциркуляторного русла.
- Грубі сполучнотканинні рубці. Мають місце при недотриманні хірургом техніки накладення косметичних швів.
- Біль в місці проведення операції і по ходу нерва. Розвивається при пошкодженні нервового волокна певного нерва.
- Порушення рухової активності - парез, параліч. Виникають при грубому порушенні цілісності нервового стовбура великого нерва.
- Ішемія і некроз шкіри. Виникає через недостатнє кровопостачання певної ділянки шкіри в місці проведення операції.
Хірургічна пластика губ або хейлопластика.
Хейлопластика - це хірургічна пластика форми, розміру, зовнішнього вигляду губ.
Показання до проведення хейлопластики:
- Вроджені аномалії.
- Деформації після перенесених травм.
- «Заяча губа».
- Надмірно пухкі або ниткоподібні губи.
- Доброякісні новоутворення, папіломи, фіброми, кісти.
- Виражена асиметрія губ.
- Отвисание нижньої чи верхньої губи.
Хірургічна пластика губ проводиться під місцевою анестезією.
Однак при бажанні пацієнта можливе використання загального знеболювання - наркозу, що є менш сприятливим методом.
Суть такої пластичної операції полягає у виконанні невеликих перетинів над контурами верхньої і нижньої губи і корекції надлишків або недостатності шкіри.
Сама операція займає від 1 до 2 годин в залежності від клінічної ситуації, після чого слідує невеликий реабілітаційний період, тривалістю в
Хірургічна пластика обличчя
Пластичні операції на обличчі полягають в корекції вікових змін або дефектів (вроджених або придбаних). Найбільш популярною операцією на обличчі вважається підтяжка шкіри - рітідектомія .
Показання до рітідектомія:
- Вікові зміни шкіри - в'ялість, складчастість, глибокі зморшки.
- Деформація овалу обличчя.
- Супутні фактори, що впливають на шкіру обличчя:
- Зміни гормонального фону.
- Порушення обміну речовини.
- Спадковість.
- Вплив ультрафіолетових променів.
Варто відзначити
До хірургічної пластики шкіри обличчя вдаються тільки в тому випадку, коли інші методи корекції виявляються неефективними, при цьому такі операції намагаються не проводити людям до 40 років.
У більшості випадків рітідектомія проводиться під загальною анестезією, проте, як виняток, можливо використання місцевого знеболення.
Сама операція полягає в виконанні надрізів в найменш помітних місцях - за вушними раковинами або перед ними. Далі хірурги за допомогою відділення фасцій і м'язів виконують необхідний обсяг роботи, після чого рани вшиваються, і накладається стерильна пов'язка.
В середньому рітідектомія триває від 1 до 2,5 годин, а програма реабілітації займає близько
Хірургічна пластика живота
Хірургічна пластика живота або абдомінопластика - це комплекс хірургічних маніпуляцій, спрямованих на видалення зайвої шкіри і жирової тканини, необхідних для відновлення нормальної форми і пропорцій передньої черевної стінки.
Показання до абдомінопластиці:
- Наявність «розтяжок» в комбінації з в'ялістю шкіри.
- Розвиток шкірно-жирового «фартуха» в нижній частині передньої черевної стінки.
- Пупкова грижа.
- Надмірне розбіжність прямих і косих м'язів живота.
- Масивні післяопераційні рубці.
При подібних хірургічних втручаннях, як правило, використовується загальне знеболювання - наркоз.
Техніка проведення операції багато в чому залежить від клінічної ситуації і конкретної методики, вибраної хірургом.
В середньому, абдомінопластика триває
Хірургічна пластика носа
Хірургічна пластика носа або ринопластика - це операція, метою якої є зміна або відновлення форми і розмірів носа і / або відновлення нормального носового дихання.
Показання до ринопластиці:
- Деформують травми носа.
- Вроджені аномалії будови.
- Викривлення носової перегородки.
Залежно від методу проведення ринопластика буває відкритою і закритою. При відкритій операції виконуються надрізи шкіри на стовпчику носа, при закритому вигляді - шкірних розрізів не роблять.
Вибір методу знеболення залежить від клінічної ситуації і індивідуальних особливостей пацієнта, тому може бути використано як загальне знеболювання, так і місцева анестезія.
Тривалість ринопластики в середньому становить від 1 до 2 годин, а курс відновлення -