Заяча губа: класифікація дефекту і методи його усунення



заяча губа

Вроджені патології - дуже страшна і неприємна річ. Вони здатні змінити все життя людини починаючи з самого народження. Патології внутрішніх органів не так страшні - вони не виявляються візуально і людина може цілком комфортно жити з ними. Однак відхилення, які відобразилися на зовнішності людини, можуть стати причиною різних комплексів, розвитку депресії або, що набагато гірше, повністю зруйнувати особистість людини. Одна з таких патологій - заяча губа. Як стверджую медичні співробітники, дане відхилення зустрічає в однієї дитини з тисячі. Це серйозне відхилення, яке яскраво виражене на обличчі. Чи можна повністю вилікуватися від нього? Які різновиди бувають? Чи необхідно втручання пластичної хірургії? Всі відповіді на настільки актуальні питання будуть розкриті в даній статті.



Що таке заяча губа

Заяча губа (у медичній термінології - хейлосхізіс) - вроджена патологія, дефект. Характерними рисами є деформація верхньої (в дуже рідкісних випадках - нижній) губи народжену дитину. Губа може бути розділена вертикальною смугою (аж до носа) або складатися з декількох губ одночасно. Протяжність і глибина розриву завжди різниться. В окремих випадках, через розрив можна побачити слизову верхньої щелепи.

Даний дефект можливий тільки у немовлят, починаючи з моменту народження. Виникає він в результаті порушень при вагітності, занесенні внутрішньоутробної інфекції або спадковості.

Як правило, лікування необхідно проводити до виповнення дитині шести місяців або року (це максимум). Це обумовлено тим, що розірвання м'язові тканини дуже м'які і добре піддаються корекції.



Класифікація дефекту

За класифікацією, заяча губа ділитися на дві форми: повна і неповна.

Неповна форма характеризується одностороннім поглибленням на губі. Воно практично ніколи не досягає носа і вважається цілком безпечним для здоров'я новонародженого малюка. Лікувати таку форму набагато легше, адже необхідно з'єднати відносно невеликий проміжок м'яких тканин.

Повна форма куди серйозніше і виражається сильними розривами з однієї або двох сторін губи. Ущелина починається від верхньої губи і закінчується носом (створюється враження, ніби зовсім відсутня Ноздреве простір). Присутні труднощі з диханням, у дитини можуть початися ускладнення на легені.

Заяча губа: причини виникнення і чим небезпечна хвороба

Формування даного дефекту обумовлено генетично. Простіше кажучи, заяча губа, причини виникнення якої будуть розглянуті нижче, формується ще в утробі матері і може бути викликана різними чинниками в поведінці матері.

Розглянемо причини виникнення дефекту:

  • Стресовий стан, депресія, апатія. Психосоматичний стан матері.
  • Зловживання алкогольною та тютюновою продукцією протягом всієї вагітності.
  • Серйозні інфекційні захворювання і ускладнення від них.
  • Передозування лікарськими засобами, особливо - антибіотиками.
  • Яскраво виражений токсикоз.
  • Пізні пологи (у віці перед клімаксом).
  • Внутрішньоутробне багатоводдя.

Вплив перерахованих вище факторів вважається особливо небезпечним для дитини в перші кілька місяців вагітності.

Також, причиною виникнення заячої губи може стати спадковість. Не обов'язково, щоб подібний дефект був у першій або другій лінії родичів. Це може бути далека рідня або п'ята чи шоста гілка генеалогічного древа.

Визначити наявність вродженого дефекту можна за допомогою ультразвукового дослідження плоду на 6-8 місяці вагітності. Рекомендується пройти попередню консультацію тим людям, які планують завести другу дитину, за умови, що перший народився з такою патологією, як заяча губа. Причини виникнення дефекту повинні бути з'ясовані попередньо, батькам треба постаратися усунути провокуючий фактор при наступній вагітності.

Чим небезпечне це захворювання

Для початку варто відмітити, що даний дефект є відхиленням під час внутрішньоутробного періоду (вагітності) нормального розвитку носової порожнини і верхньої щелепи. У дуже рідкісних випадках, виходячи з медичної статистики, спостерігалися деформації нижньої щелепи. В основному, лікарі класифікують це як інший дефект « вовча паща » і не співвідносять із заячою губою.

Відбувається деформація верхньої губи. Вона ніби розділена (розірвана) в проміжку від верхньої щелепи до носа.

Даний дефект може спричинити за собою безліч негативних наслідків:

  • Ускладнюється вигодовування грудьми. Новонароджений не може повноцінно користуватися ротовою порожниною, тому годування проводиться через спеціальний носовий зонд.
  • Можливо відхилення в розвитку щелепного апарату. Можуть прорізатися зайві зуби, деякі випадають в дуже ранньому віці або просто не прорізаються. Порушується зубна емаль, неправильний прикус, зуби піддаються карієсу в ранньому віці. Більш того, щелепа може злегка зміститися набік, що може помітно посилити подальше повноцінний розвиток щелепного апарату.
  • У більш пізньому віці проявляються відхилення в мовному апараті. Виникає картавость, шепелявість, проблема з вимовою голосних. При більш складних формах мова ставати практично нерозбірними, спотвореною. В даному випадку навіть повноцінний реабілітаційний курс у логопеда може не принести результатів.
  • Крім фізичних відхилень спостерігаються психічні розлади особистості: закомплексованою, вкрай низька самооцінка, замкнутість в собі, часті депресії, стреси.

В цілому, можна помітити, що патологія заячої губи негативним чином впливає на подальше життя людини. Люди з подібним відхиленням дуже негативно сприймаються в суспільстві. Процес соціалізації проходить з великими труднощами, дитині (на той момент вже підлітку або юнакові) важко знайти спільну мову з людьми. Спостерігаються відхилення в розвитку особистості, людина стоїть на місці. Так само, хворому складно висловити свої думки через порушеного мовного апарату.

Більш того, заяча губа може стати провокуючим фактором багатьох захворювань щелепно-лицьової структури і спричинити за собою тяжкі наслідки.

Чи можливо предубедіть освіти заячої губи і новонародженого

Так це можливо.

Щоб у дитини не виник подібний дефект, досить дотримуватися відносного невеликого зводу правил:

  • Перед плануванням вагітності, необхідно провести комплексне обстеження. Упевниться у відсутності інфекційних захворювань чи інших вірусних хвороб.
  • Необхідно підтримувати збалансований раціон, намагатися вживати менше смаженого і мучного. Збагатити свій організм вітамінами (вживати овочі і фрукти).
  • Одягатися тепліше, намагатися уникати переохолодження.
  • Категорично забороняється вживати будь-які антибіотики або інші сильнодіючі медикаменти. Ухвалення будь-яких сильнодіючих лікарських засобів підвищує шанс внутрішньоутробного розвитку патології на 50%.
  • Виключити всі негативні звички (вживання алкогольної і тютюнової продукції). Намагатися уникати контакту з тими, що палять, не перебувати в одному приміщенні з ним.
  • Уникати токсичного отруєння. Бензин, фарба та інші токсичні речовини необхідно обходити стороною.
  • Чи не контактувати з людьми, які є носіями вірусних захворювань.

На перший погляд здається, ніби обмежень занадто багато. Але вони все необхідні для народження здорового і міцного малюка.

Хейлорінопластіка, як спосіб усунення проблеми

Заяча губа: причини виникнення

Підготовка до операції починається безпосередньо після народження дитини. За тривалістю всі підготовчі заходи займають до півроку. До того моменту дитина повинна бути повністю готовий до проведення операції без можливих наслідків.

Операція з відновлення розірваної м'якої тканини щелепно-лицевої структури називається хейлорінопластіка. Це дуже точна і серйозна процедура, що вимагає комплексних підготовчих заходів.

У підготовчі заходи беруть участь безліч фахівців: педіатр, анестезіолог, хірург (в тому числі і пластичний), логопед. За необхідності залучаються фахівці інших профілів.

Педіатр здійснює контроль соматичного стану дитини. Він встановлює наявність інших вроджених патологій, які можуть перешкодити подальшому відновленню губи, і призначає комплексне лікування щодо їх усунення.

До особливо гострим відхилень, які перешкоджають проведенню операції на губі, відносяться:

  • Вроджені захворювання серця (серцевий порок, серцева недостатність).
  • Вроджена пневмонія або інші захворювання дихальної системи.
  • Порушення ендокринної регуляції в організмі.

Тільки усунувши побічні захворювання, з'являється можливість проведення операції.

Одне з особливо значущих місць в системі передопераційних процедур займає масаж. Масажні вправи призначені для стимуляції тонусу НЕ зрощених фрагментів м'язів верхньої губи. Подібні процедури може здійснювати мати, перебуваючи в домашніх умовах. Варто зауважити, що протягом усього підготовчого етапу не обов'язково перебувати в медичному закладі. За необхідності лікар може викликати матір з дитиною в лікарню (на регулярний огляд або процедури) або самостійно відвідати хворого на дому.

Логопед рекомендує з народження використовуватися вроджене прагнення дитини злизувати з губ ті частинки, які не повинні бути присутніми на них. Це дозволяє максимально задіяти мовну моторику і предубедіть можливі відхилення в розвитку мовного апарату.

Операційний спосіб усунення

Хейлорінопластіка

Після довгої і ретельної підготовки настає період безпосереднього проведення операції.

Хейлорінопластіка необхідна для відновлення естетичного вигляду губи, повернення до вихідної анатомії і функціональності. Це універсальна операція, яка спрямована на повне усунення всіх негативних наслідків патології і, безпосередньо, самої заячої губи.

Багато що залежить від ступеня тяжкості патології у дитини.

При особливо тяжкої форми, операція може бути проведена протягом тижня з моменту народження, але при цьому, повинні бути дотримані два критерії:

  1. Дитина повинна стабільно набирати вагу.
  2. Повинні бути відсутнім інші серйозні патології (захворювання серцево-судинної системи, розлади кишково-шлункового тракту).

Якщо дитина абсолютно здорова і його первісний розвиток проходить без явних ускладнень, можна зробити екстрене втручання.

Операція ділиться на дві категорії, в залежності від форми патології: повної та неповної.

При неповній формі (коли розрив відносно невеликий і не досягає носа) лікарі з'єднують між собою розірване простір, інакше кажучи, зшивають м'яку тканину. На початкових етапах життя у дитини відбувається основна адаптація до навколишнього середовища та його організм найбільш сприйнятливий до змін. Усунення проблеми подібним чином найбільш гуманно і практично і не вимагає подальшого втручання пластичного хірурга. М'яка тканина зростеться природно і єдине що потрібно - це вчасно зняти шви.

При повній патології (ще називається тяжка форма) слід куди більш складна операція. Можливість зшити між собою м'яку тканину відсутня, так як ущелина занадто велика. Щоб вирішити цю проблему використовується штучна м'язова тканина, яка вшивається в ущелину між губою і носом. У деяких сучасних клініках з високотехнологічним обладнанням може бути вирощена штучна м'язова тканина з клітин самої дитини. Це гарантує 100% сприйняття організмом нового біологічного матеріалу та якнайшвидшу регенерацію.

Багато чого буде залежати від розміру щілини губи і зроблених попередніх заходів. Дуже важливо до кінця довести підготовчий етап для успішного і результативного проведення операції.

Скільки потрібно операцій для повного усунення дефекту

ущелина губи

Операції поділяються на два типи: хірургічні і корекційні.

Хірургічних операцій, як правило, припадає не більше двох для одиничного випадку. Якщо дефекти в області носа відносяться до важкої (повної) формі, то операція не проводиться в один етап. Потреба в другій операції виникає в тому випадку, якщо присутній розрив з обох сторін губи.

Якщо присутні явні деформації носа, то може виникнути необхідність в третій операції. Це необхідно для усунення можливих ускладнень на дихальний апарат і збільшення шансу на успішну косметологічну коригування.

У будь-якому випадку, необхідність другої (і далі) операції буде встановлена ​​після проведення хоча б однієї процедури.

Ущелина губи і методи позбавлення від дефекту

Як тільки проведена основна відновна операція з боку хірургії, настає черга післяопераційної косметології. Вона необхідна для візуального поліпшення яскраво вираженого дефекту і усунення всіх зовнішніх дефектів.

Насамперед, усувається рубець після хірургічного втручання. Це може здійснюватися різними способами від пластики шкіри до лазерного випалювання. Після проведення всіх необхідних процедур, рубець від хірургічного втручання стане практично непомітний.

Якщо була збільшена верхня губа, то пластичні хірурги або косметологи усувають це. Вони урізають або вшивають її, надаючи їй природний вигляд і розмір.

Варто зауважити, що ущелина губи, в дуже легких її проявах може бути усунена за допомогою пластичної хірургії. Досить провести коригування шкірного покриву і м'якої тканини і дефект зникне назавжди. Це можливо здійснити лише в тому випадку, якщо у дитини не спостерігається ускладнень на загальному фізичному стані.

Реабілітація після проведення операції

Після операції на заячою губі

Післяопераційний період складається з комплексу процедур і показань, суворо необхідних до виконання. Дотримання всіх запропонованих рекомендацій лікарем дозволить пройти реабілітаційного періоду плавно і без очевидних загострень.

По закінченню операції, в ніс дитини буде поміщений спеціальний марлевий тампон. Він необхідний для попередження деформації носового отвору.

Після вилучення марлі в ніс поміщається спеціальна коригувальна трубка. Це необхідно для профілактики його звуження і деформації крил носа.

В ході реабілітації, дитині буде призначений спеціальний коригувальний головний убір. Він необхідний для коригування прооперованої верхньої губи і фіксування її стану. Завдяки даному пристосуванню попереджаються можливі наслідки у вигляді раптово розійшлися швів або розтягування. Дуже важливо, щоб ущелина губи не піддалася інфекційного зараження, інакше це призведе до дуже глибокого і тривалого курсу реабілітації.

Необхідно проводити плановий огляд у лікаря по запропонованому графіку. Будь-які зміни в самопочутті дитини повинні бути зафіксовані, в разі виникнення ускладнення - вжито відповідних заходів.

Заяча губа - вроджена патологія, що виявляється в розриві верхньої губи. Це страшне і серйозне захворювання, сучасна медицина, в тому числі і пластична хірургія, надає всі шанси для успішного лікування.

Якщо є можливість предубедіть внутрішньоутробний розвиток патології, то цим шансом варто неодмінно скористатися. Проведення операції і післяопераційна реабілітація набагато складніше ніж, наприклад, відмова від алкоголю або тютюнової продукції на час вагітності.

Підготовчий ряд процедур до операції необхідно починати з моменту народження дитини. В ході підготовки будуть задіяні безліч фахівців різних профілів, які зроблять комплексний ряд процедур, для подальшого успішного проведення операції.

Ніколи не варто забувати, що від вірних вжитих заходів матір'ю, складеться все подальше життя дитини. Заяча губа не тільки візуальний дефект. Безумовно, патологія відобразитися на загальному стані здоров'я, але в першу чергу, на встановлення контакту із зовнішнім світом. Вчасно не надана медична допомога може зламати життя майбутньому людині. У нього розвинеться безліч внутрішніх комплексів, можлива психічна нестійкість, неврівноваженість. Саме тому не варто зволікати операцію на потім, а проводити відразу після народження дитини.


Коментарі
Будьте першим хто залишить коментар
Додати коментар
Коментар успішно доданий
Помилка при додаванні коментаря
RE: [ Cancel ]