Пластика вуздечки верхньої губи у дітей: види операцій і причини їх проведення
Пластика вуздечки є хірургічною операцією, під час якої проводиться підрізання вуздечки. Пластика вуздечки верхньої губи у дітей проводиться за призначенням ортодонта або логопеда, які виявили свідчення до даної операції.
Вуздечка губи - це складка слизової оболонки ротової порожнини, яка відповідає за кріплення верхньої і нижньої губи до щелепи.
Нормальною вважається вуздечка, яка вплітається в ясна на
Коротку вуздечку дуже легко побачити при візуальному огляді. Для цього верхню чи нижню губу відводять в сторону і розглядають. При нормальному розташуванні вона не впливає на прикус і не заважає розмовляти. Низьке ж її розташування може привести до множинних порушень не тільки мови, а й естетики особи. Щоб не допустити дефектів губи й мови дитини, проводять операцію з пластики вуздечки.
Багато батьків не знають, які функції виконує вуздечка верхньої губи, тому часто не звертають на її дефект ніякої уваги, що свого часу призводить до порушень мови. Однак, це проблема зі здоров'ям, яку також треба вирішувати вчасно.
Вуздечка дозволяє правильно вимовляти слова, красиво рухати губами, відкривати і закривати рот. При її неправильному кріпленні у людини погіршується рухливість губ, розвиваються естетичні дефекти.
Коротка вуздечка може стати причиною таких наслідків:
- У новонароджених погано розвивається смоктальна функція. Так як у малюків верхня губа і мова активно беруть участь в ссанні соски і пустушки, при порушенні її рухливості годувати груддю стає просто неможливо.
- Неправильна постановка мови і вимова звуків і слів. При укороченою вуздечці дитині складно вимовляти губні звуки і голосні. Варто відзначити, що після пластики цей дефект виправляється автоматично.
- У підлітків можуть порушуватися прикус і жувальні функції, що в свою чергу призводить до проблем травлення.
- Може відтягатися ясна, що стане причиною розвитку ясенної кишені, появі зубного каменю і розвитку запалення в яснах.
- Слабке і неправильне кріплення зубів і їх підвищена чутливість через оголення кореневої системи.
- Скупчення шматочків їжі і утворення зубного нальоту.
Операцію по корекції вуздечки верхньої губи варто провести при її неправильному розташуванні. Це в свою чергу дозволить уникнути проблем з розвитком мови і правильному розвитку корінних зубів.
Якщо не зробити пластику губи своєчасно, то проблемна вуздечка не дасть зубкам правильно формуватися, в результаті чого утворюється велика щілина між передніми різцями. Малюка неможливо буде погодувати груддю, так як через нерозвинену функції смоктання, груди буде вислизати з рота. Також ця складка буде заважати нормальному пережовування твердої їжі. Дитина просто буде ковтати великі шматки їжі, що негативно позначиться на травній системі.
Якщо пластику не зробити під час формування молочних зубів, то згодом у дитини буде неправильний прикус, передні різці витягнуться вперед. Для виправлення цього дефекту потрібно тривале і дороге лікування.
Сильне натяг губи завжди призводить до дефектів мови. Дитина не зможе правильно вимовляти деякі звуки і буде їх просто спотворювати по-своєму. Перевчити потім буде практично неможливо. Аномалія вуздечки призводить до запальних процесів в порожнині рота. Всі хвороби зубів і рота будуть постійними супутниками дитини.
- Маленьким дітям операцію рекомендується робити у віці від 2 до 6 місяців, завдяки чому можна буде продовжити грудне вигодовування.
- Раніше в такому віці малюкам не робили корекцію вуздечки, проте сучасна медтехніка і нові методи хірургічного втручання тепер дозволяють це робити в такому маленькому віці безпечно і ефективно.
- Таку операцію проводять виключно фахівці в дитячій стоматології.
- Багато хірургів-стоматологи вважають, що проводити пластику в дитячому віці немає сенсу, так як ризик при оперативному втручанні присутній завжди.
Також сприятливим віком вважається
Коли бічні різці з'являються, вони проштовхують центральні ближче один до одного і щілини між ними зникає. У цей час дуже важливо, щоб вуздечка вже була в нормальному стані.
Операцію по корекції вуздечки не можна проводити при таких захворюваннях:
- Проблеми зі слизовою оболонкою рота.
- Остеомієліт, карієс і променеве опромінення голови.
- Церебральні хвороби і дисморфофобія.
- Проблеми з психікою.
- Хвороби крові і всілякі інфекції.
- Хронічні і онкозахворювання.
Пластика верхньої губи у дітей: види операцій і їх суть
Пластика верхньої губи у дітей не вимагає спеціальної підготовки. Перед операцією проводять санацію ротової порожнини, щоб прибрати всі можливі джерела інфекції. Іноді здають загальні аналізи і роблять флюорографію.
Однак можна обійтися і без цього, так як пластика вуздечки вважається малотравматичним хірургічним втручанням. Якщо операцію роблять малюкові, тоді його необхідно погодувати, так як голодним він буде сильно вередувати.
Одним з головних умов швидкого та ефективного операції є спокійне положення дитини в кріслі протягом чверті години. Існує кілька видів операцій по пластиці. Все залежить від особливостей будови і кріплення вуздечки верхньої губи.
- Френотомія - розрізання вуздечки. Таку операцію роблять при вузькій вуздечці плівкового виду. Розсічення роблять поперечно і на розріз накладають шви.
- Френектомія - видалення вуздечки. Проводять для видалення масивної вуздечки. Розріз роблять по всій вуздечці, видаляють зайві тканини.
- Френулопластика - операція з переміщення місця кріплення вуздечки верхньої губи. Робиться інфільтраційна анестезія , посередині вуздечки роблять вертикальний розріз. По обидва боки від нього проводять ще два косих розрізу. Ці тканини мобілізуються і фіксуються таким чином, щоб основний розріз розташовувався в горизонтальному положенні. Головне при цій операції приготувати ложе. Не можна просто зшивати тканини між собою в межах слизової, так як це просто зробить натяг слабкіше, але повністю вирішити проблему не вийде. Для приймаючої ложе підслизисті тканини отслаивают від окістя і накладають вузлові шви на розріз.
Всі операції повинні проводитися виключно в умовах амбулаторії під місцевим наркозом.
Для накладання швів використовують розсмоктуються нитки, які не треба потім слухати. Процедура триває приблизно чверть години і не викликають больових відчуттів і дискомфорту.
Нещодавно лікарі почали практикувати лазерну пластику вуздечки верхньої губи, яка триває всього кілька хвилин. Для цієї процедури дитині роблять місцеву анестезію за допомогою спеціального гелю.
Коли анестезія подіє, на вуздечку направляють світловод лазера, що направляє промінь світла на певне місце. Цей промінь видаляє вуздечку, одночасно стерилізуючи і запаюючи краю ранок.
У даного методу безліч переваг:
- Прилад працює тихо і безшумно, завдяки чому дитина відчуває себе спокійно.
- Лазер не призводить до кровотоку.
- Не треба зашивати рану.
- Неможливо занести інфекцію, так як не використовуються хірургічні інструменти, і лазер відразу ж запаює шов.
- Операція триває кілька хвилин.
- Не викликає болю і не утворює рубці.
- Швидке відновлення.
Найчастіше відновлення після пластики вуздечки проходить швидко і без ускладнень. Звичайно, невелика біль може відчуватися після того, як анестезія припинить діяти. Але ці болі швидко проходять.
Щоб відновлення пройшло якнайкраще, необхідно:
- Кожен день стежити за гігієною порожнини рота.
- Пару днів не їсти тверду і гарячу їжу.
- Через пару днів звернутися до лікаря.
- Дорослим пацієнта рекомендується робити міогімнастику.
У перший час буде трохи незвично від того, як вільно рухаються губи і язик. Згодом це почуття пройде. Відразу після корекції змінюється звуковимову. А ось уже сформований проміжок між зубами забереться не відразу, на це треба час.
Реабілітація триває приблизно
Пластика вуздечки нижньої губи у дітей: особливості та показання
Головна проблема неправильного розташування вуздечки - це запалення. Сильне натяг ясна стягує її вниз, в результаті чого коріння зубів на нижній щелепі стають відкритими і доступними для безлічі бактерій. На відкриті коріння моментально потрапляє інфекція, яка може привести до їхнього випадання. Крім цього, через постійне натягнення розвивається негарний прикус, і нижня щелепа сильно випирає вперед. Щоб уникнути цих проблем, проводиться пластика вуздечки нижньої губи у дітей.
важливо
Необхідність операції повинен визначити логопед або ортодонт. Не варто слухати сусідів і батьки, яким здається, що у дитини проблеми зі здоров'ям. Тільки досвідчений лікар зможе поставити правильний діагноз і визначити, чи треба хірургічне втручання чи ні.
Медичні показання по корекції вуздечки нижньої губи, дуже схожі з перерахованими вище показаннями. Однак головна причина такого втручання - це позбавлення від захворювань ясен і зубів. Коротка вуздечка нижньої губи призводить до ретракції і може стати причиною гінгівіту, пародонтиту та перікороніта. До того ж є ризик, що дитина зовсім позбутися всіх зубів.
Вуздечка верхньої і нижньої губи повинна бути в нормі, як і всі інші органи людини. Якщо виявлено її психічний стан або стан, необхідно робити операцію. І краще це робити в дитячому віці, поки ще у дитини не сформувався прикус. Пам'ятайте, що своєчасне лікування дозволить уникнути багатьох проблем з часом.